Референдум

Референдумот претставува облик на непосредно одлучување на граѓаните за одреден правен акт или за донесување на одредена одлука од посебно значење за државата или локалната заeдница. Референдумот претставува најзначајна и најраспространета институција на непосредната демократија во светот.

Плебисцит е организирано изјаснување на народот по некое прашање. Настанал во Стариот Рим како облик на непосредна демократија. Разликите меѓу референдумот и плебисцитот се мали, при што референдумот почесто се применува кога се во прашање законите, а плебисцитот е во врска со изјаснувањето за обликот на владеење или некое друго важно прашање. Граѓаните се изјаснуваат со да или не. Во поновата историја користењето на плебисцитот прв го вовел Наполеон со поставување прашање дали народот го прифаќа за доживотен конзул, односно дали се признава наследноста на царската титула во неговата фамилија. Називот плебисцит прв пат е употребен за време на владеењето на Наполеон III кој во два наврата непосредно му се обраќал на народот во 1851 и 1870 година.

За разлика од плебисцитот за внатрешните прашања, плебисцитот во врска со меѓународните прашања е еден од начините за остварување на правото за самоопределување. Со плебисцит се одлучува по прашањето за суверенитет на државата во која ќе живеат граѓанните. Во извесни ситуации, плебисцитот претставува само потврда за анексија, на пример, или за веќе однапред донесена одлука.

Other Languages
العربية: استفتاء عام
asturianu: Referendu
azərbaycanca: Referendum
Bân-lâm-gú: Kong-bîn tâu-phiò
беларуская: Рэферэндум
беларуская (тарашкевіца)‎: Рэфэрэндум
български: Референдум
bosanski: Referendum
català: Referèndum
čeština: Referendum
Cymraeg: Refferendwm
Deutsch: Referendum
eesti: Referendum
Ελληνικά: Δημοψήφισμα
English: Referendum
español: Referéndum
Esperanto: Referendumo
euskara: Erreferendum
فارسی: همه‌پرسی
français: Référendum
Gaeilge: Reifreann
galego: Referendo
한국어: 국민투표
հայերեն: Հանրաքվե
hrvatski: Referendum
Bahasa Indonesia: Referendum
italiano: Referendum
עברית: משאל עם
Basa Jawa: Referendum
ಕನ್ನಡ: ಜನಮತಗಣನೆ
къарачай-малкъар: Референдум
ქართული: რეფერენდუმი
қазақша: Плебисцит
Kiswahili: Kura ya maoni
Кыргызча: Референдум
latviešu: Referendums
Lëtzebuergesch: Referendum
lietuvių: Referendumas
Limburgs: Referendum
lumbaart: Referendum
മലയാളം: ഹിതപരിശോധന
Bahasa Melayu: Pungutan suara
မြန်မာဘာသာ: ဆန္ဒခံယူခြင်း
Nederlands: Volksraadpleging
日本語: 国民投票
norsk nynorsk: Folkerøysting
oʻzbekcha/ўзбекча: Referendum
پنجابی: ریفرنڈم
Papiamentu: Referéndum
polski: Referendum
português: Referendo
română: Referendum
русиньскый: Референдум
русский: Референдум
Scots: Referendum
sicilianu: Referendum
Simple English: Plebiscite
slovenčina: Referendum
slovenščina: Referendum
ślůnski: Absztimůng
کوردی: ڕێفراندۆم
српски / srpski: Референдум
srpskohrvatski / српскохрватски: Referendum
Tagalog: Reperendum
Türkçe: Referandum
українська: Референдум
اردو: ریفرنڈم
vèneto: Referendum
Tiếng Việt: Trưng cầu dân ý
ייִדיש: רעפערענדום
粵語: 公投
Zazaki: Referandum
中文: 公民投票