Република Кина
English: Taiwan

 • „Република Кина“ е општо позната како „Тајван", или во повеќето меѓународни организации како „Кинески Тајпеј“.
  Не треба да се помеша со Народна Република Кина.
  Република Кина
  中華民國
  „Џунгхуа Мингуо“
  Знаме Национален амблем
  Химна Химна на Република Кина
  Главен градТајпеј[1]
  25°02′n 121°38′e / 25°02′n 121°38′e / 25.033; 121.633
  Најголем град Нов Тајпеј
  Службен јазик мандарински (гуоју)[2] (кинески)
  Демоним Тајванец или Кинез*
  Уредување полупретседателски систем
   •  Претседател Ма Јингѓу
   •  Потпретседател Ву Дунји
   •  Премиер Мао Џегуо
  Основање Сјинхајска револуција 
   •  Вучангшко востание 10 октомври, 1911 
   •  Основана република 1 јануари, 1912 
   •  Преместена во Тајван 7 декември, 1949 
  Површина
   •  Вкупна 36,188 км2 (136та)
   •  Вода (%) 10,34
  Население
   •  проценка за 2007 г. 22.911.292[3][4] (47ма)
   •  Густина 633,12 жит/км2 (14та)
  БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
   •  Вкупен $695,388 билиони (19та)
   •  По жител $30.126 ( )
  БДП (номинален) проценка за 2007 г.
   •  Вкупно $383.307 билиони (24та)
   •  По жител $16.274 (36та)
  ИЧР (2014) 0.882[5]
  многу висок · 21ва
  Валута Нов тајвански долар (nt$) (twd)
  Часовен појас КСВ (utc +8)
   •  (ЛСВ) ненабљудувано (utc)
  НДД .tw
  Повик. бр. 886
  * Поради тоа што владината територија по 1949 има само малку допирни точки со територијата од пред 1945, оние кои биле национални пред 1949 најчесто се именуваат „Кинези“. Исто така, поради контроверзниот политички статус на Тајван, оние кои се за кинеско реобединување може да се нарекуваат „Кинези“ покрај или наместо „Тајванци“. Оние кои се за тајванска независност имаат тенденција да се нарекуваат само „Тајванци“.
  zhongwen.svg
  Оваа статија содржи кинески текст. Без правилна поддршка, може да гледате прашалници, квадрати или други симболи наместо кинески знаци .

  Република Кина (традиц. 中華民國, упр. 中华民国) — држава во источна Азија која еволуирала од еднопартиска држава со целосно меѓународно признавање во мултипартиска демократска држава со ограничено меѓународно признавање. Била една од неколкуте победнички земји во Втората светска војна[6] и основачка членка на Обединетите Нации.[7] Основана во 1912, Република Кина зафаќала најголем дел од континентална Кина. Во 1945, на крајот на Втората светска војна Република Кина ги додала островските групи Тајван (Формоза) и Пескадори кон својата јурисдикција. Овие островски групи, заедно со Кинмен и Мацу станале целосната територија на Република Кина по 1949 кога Куоминтанг ја загубиле Кинеската граѓанска војна од кинеската комунистичка партија и Народна Република Кина била формирана на континентална Кина. Според законот на Република Кина, тие територии се познати како Слободна Територија на Република Кина.

 • Етимологија на име
 • Историја
 • Географија и клима
 • Политички систем
 • Административна поделба
 • Економија
 • Население, јазик и религија
 • Култура во Република Кина
 • Музика во Република Кина
 • Спорт во Република Кина
 • Поврзано
 • Забелешки и наводи
 • Понатамошно читање
 • Наводи
 • Надворешни врски

„Република Кина“ е општо позната како „Тајван", или во повеќето меѓународни организации како „Кинески Тајпеј“.
Не треба да се помеша со Народна Република Кина.
Република Кина
中華民國
„Џунгхуа Мингуо“
Знаме Национален амблем
Химна Химна на Република Кина
Главен градТајпеј[1]
25°02′N 121°38′E / 25°02′N 121°38′E / 25.033; 121.633
Најголем град Нов Тајпеј
Службен јазик мандарински (гуоју)[2] (кинески)
Демоним Тајванец или Кинез*
Уредување полупретседателски систем
 •  Претседател Ма Јингѓу
 •  Потпретседател Ву Дунји
 •  Премиер Мао Џегуо
Основање Сјинхајска револуција 
 •  Вучангшко востание 10 октомври, 1911 
 •  Основана република 1 јануари, 1912 
 •  Преместена во Тајван 7 декември, 1949 
Површина
 •  Вкупна 36,188 км2 (136та)
 •  Вода (%) 10,34
Население
 •  проценка за 2007 г. 22.911.292[3][4] (47ма)
 •  Густина 633,12 жит/км2 (14та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $695,388 билиони (19та)
 •  По жител $30.126 ( )
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $383.307 билиони (24та)
 •  По жител $16.274 (36та)
ИЧР (2014) 0.882[5]
многу висок · 21ва
Валута Нов тајвански долар (NT$) (TWD)
Часовен појас КСВ (UTC +8)
 •  (ЛСВ) ненабљудувано (UTC)
НДД .tw
Повик. бр. 886
* Поради тоа што владината територија по 1949 има само малку допирни точки со територијата од пред 1945, оние кои биле национални пред 1949 најчесто се именуваат „Кинези“. Исто така, поради контроверзниот политички статус на Тајван, оние кои се за кинеско реобединување може да се нарекуваат „Кинези“ покрај или наместо „Тајванци“. Оние кои се за тајванска независност имаат тенденција да се нарекуваат само „Тајванци“.
Zhongwen.svg
Оваа статија содржи кинески текст. Без правилна поддршка, може да гледате прашалници, квадрати или други симболи наместо кинески знаци .

Република Кина (традиц. 中華民國, упр. 中华民国) — држава во источна Азија која еволуирала од еднопартиска држава со целосно меѓународно признавање во мултипартиска демократска држава со ограничено меѓународно признавање. Била една од неколкуте победнички земји во Втората светска војна[6] и основачка членка на Обединетите Нации.[7] Основана во 1912, Република Кина зафаќала најголем дел од континентална Кина. Во 1945, на крајот на Втората светска војна Република Кина ги додала островските групи Тајван (Формоза) и Пескадори кон својата јурисдикција. Овие островски групи, заедно со Кинмен и Мацу станале целосната територија на Република Кина по 1949 кога Куоминтанг ја загубиле Кинеската граѓанска војна од кинеската комунистичка партија и Народна Република Кина била формирана на континентална Кина. Според законот на Република Кина, тие територии се познати како Слободна Територија на Република Кина.

Other Languages
Acèh: Taiwan
Afrikaans: Republiek China
Alemannisch: Republik China
العربية: تايوان
অসমীয়া: টাইৱান
Avañe'ẽ: Taiuã
azərbaycanca: Çin Respublikası
تۆرکجه: تایوان
বাংলা: তাইওয়ান
Bân-lâm-gú: Tiong-hoâ Bîn-kok
Basa Banyumasan: Taiwan
беларуская: Тайвань
беларуская (тарашкевіца)‎: Рэспубліка Кітай
भोजपुरी: ताइवान
Bikol Central: Taiwan
български: Република Китай
Boarisch: Republik Kina
བོད་ཡིག: ཐའེ་ཝན།
bosanski: Tajvan
brezhoneg: Republik Sina
Чӑвашла: Тайвань
čeština: Tchaj-wan
Chavacano de Zamboanga: Taiwán
chiShona: Taiwan
Cymraeg: Taiwan
dansk: Taiwan
davvisámegiella: Taiwan
ދިވެހިބަސް: ޖުމްހޫރީ ޗައިނާ
dolnoserbski: Republika Chinskeje
डोटेली: ताइवान
ཇོང་ཁ: ཏའི་ཝཱན་
eesti: Taiwan
English: Taiwan
Esperanto: Tajvano
euskara: Taiwan
eʋegbe: Taiwan
فارسی: تایوان
Fiji Hindi: Republic of China
føroyskt: Taivan
français: Taïwan
Frysk: Taiwan
Gaeilge: An Téaváin
galego: Taiwán
贛語: 中華民國
ગુજરાતી: ચીની ગણતંત્ર
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐍄𐌰𐌹̈𐍅𐌰
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: तैवान
客家語/Hak-kâ-ngî: Chûng-fà Mìn-koet
хальмг: Китдин Орн
한국어: 중화민국
Hawaiʻi: Taiuana
հայերեն: Թայվան
hornjoserbsce: Chinska republika
hrvatski: Republika Kina
Ilokano: Taiwan
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: তাইৱান
Bahasa Indonesia: Republik Tiongkok
interlingua: Republica de China
Interlingue: Taiwan
íslenska: Taívan
italiano: Taiwan
עברית: טאיוואן
Kabɩyɛ: Tayɩwanɩ
ქართული: ტაივანი
kaszëbsczi: Tajwan
kernowek: Taywan
Kinyarwanda: Tayiwani
Kiswahili: Jamhuri ya China
Kreyòl ayisyen: Taywann
kriyòl gwiyannen: Taywan
kurdî: Taywan
Кыргызча: Тайвань
لۊری شومالی: تایڤان
Lëtzebuergesch: Republik China (Taiwan)
lietuvių: Taivanas
Ligure: Taiwan
Limburgs: Taiwan
lingála: Taiwan
Lingua Franca Nova: Taiuan
lumbaart: Taiwan
मैथिली: ताइवान
Malagasy: Taiwan
മലയാളം: തായ്‌വാൻ
Māori: Taiwana
მარგალური: ტაივანი
مصرى: تايوان
مازِرونی: تایوان
Minangkabau: Taiwan
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Dṳ̆ng-huà Mìng-guók
монгол: Тайвань
Dorerin Naoero: Republik Tsiene
Nederlands: Taiwan
नेपाली: ताइवान
日本語: 中華民国
нохчийн: Тайвань
Nordfriisk: Taiwan (republiik)
Norfuk / Pitkern: Repablik o' Shiina
norsk nynorsk: Republikken Kina
олык марий: Тайвань
ଓଡ଼ିଆ: ତାଇୱାନ
Oshiwambo: Taiwan
oʻzbekcha/ўзбекча: Xitoy Respublikasi
ਪੰਜਾਬੀ: ਤਾਈਵਾਨ
पालि: तैवान
Pälzisch: Taiwan
پنجابی: تائیوان
Papiamentu: Republika di China
پښتو: تایوان
ភាសាខ្មែរ: តៃវ៉ាន់
Picard: Taïwan
Piemontèis: Taiwan
Plattdüütsch: Republiek China
português: Taiwan
Qaraqalpaqsha: Tayvan
qırımtatarca: Çin Cumhuriyeti
română: Taiwan
Runa Simi: Chunwa Republika
русиньскый: Тайван
Gagana Samoa: Saina Taipei
संस्कृतम्: तैवान
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱛᱟᱭᱣᱟᱱ
sardu: Taiwan
Seeltersk: Republik China
sicilianu: Taiwan
සිංහල: තායිවානය
Simple English: Republic of China
SiSwati: IThayiwani
slovenčina: Taiwan
slovenščina: Tajvan
Soomaaliga: Taywan
کوردی: تایوان
српски / srpski: Република Кина
srpskohrvatski / српскохрватски: Tajvan
suomi: Taiwan
svenska: Taiwan
Tagalog: Taiwan
தமிழ்: தைவான்
татарча/tatarça: Кытай Җөмһүрияте
తెలుగు: తైవాన్
tetun: Taiwán
ትግርኛ: ታይዋን
тоҷикӣ: Тайван
Tsetsêhestâhese: Republic of China
Türkçe: Tayvan
Türkmençe: Taýwan
удмурт: Тайвань
українська: Республіка Китай
اردو: تائیوان
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: تەيۋەن
Vahcuengh: Cunghvaz Minzgoz
Tiếng Việt: Đài Loan
Volapük: Tayvän
文言: 中華民國
West-Vlams: Taiwan
Wolof: Taaywaan
吴语: 中华民国
粵語: 中華民國
Zeêuws: Taiwan
žemaitėška: Taivans
中文: 中華民國