Регистарски таблички

Изглед на новите регистарски таблички во Македонија

Регистарските таблички се метални или пластични таблички прикачени на моторно возило или приколка поради одредени официјални идентификациски цели. Најчесто се состојат од низа на бројки и букви, со кои возилото добива единственост во рамките на областа од која потекнува. Скоро низ целиот свет, регистарските таблички се издаваат од страна на државните власти, освен во одредени федерални држави каде оваа надлежност им е препуштена на покраинските власти. Во некои држави му е допуштено на сопственикот на возилото сам да ја избере низата броеви и букви на својата таблички. Скоро секогаш се доделуваат по две регистарски таблички, односно се доделуваат во пар.

Other Languages
Alemannisch: Kfz-Kennzeichen
العربية: لوحة مركبات
беларуская (тарашкевіца)‎: Аўтамабільны знак
Boarisch: Autokennzeichn
català: Matrícula
Esperanto: Licencplato
한국어: 차량 번호판
Bahasa Indonesia: Pelat nomor
íslenska: Númeraplata
Nederlands: Kentekenplaat
Pälzisch: Nummernschild
srpskohrvatski / српскохрватски: Registarska oznaka
татарча/tatarça: Avtomobil kodı
vepsän kel’: Avtonomerad
Tiếng Việt: Biển đăng ký xe
粵語: 車牌號碼
中文: 車輛號牌