Рафаел Надал
English: Rafael Nadal

Рафаел Надал Парера
Paris-FR-75-Roland Garros-2 juin 2014-Nadal-23.jpg
Рафаел Надал на Отвореното првенство на Франција 2014
Земја Шпанија
Место на живеењеМанакор, Балеарски Острови, Шпанија
Роден на3 јуни 1986 (1986-06-03) (32 г.)
Роден воМанакор, Балеарски Острови, Шпанија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001850000001,85 м
Професионалец2001
Игра со• лева рака
• дворачен бекхенд
Тренер(и)Тони Надал
(1990—)Карлос Моја (2017-)
Заработкаrafaelnadal.com
Поединечно
Победи-порази903-187
Титули79
Највисок пласманБр. 1 (18 август 2008)
Моментално местоБр. 2 (14 јуни 2018)[1]
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенW (2009)
Ролан ГаросW (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018)
ВимблдонW (2008, 2010)
УС ОпенW (2010, 2013, 2017)
Други турнири
Мастерс купF (2010, 2013)
Олимписки игриGold medal.svg Златен медал (2008)
Во двојки
Победи-порази116–67
Титули9
Највисок пласманБр. 26 (8 август 2005)
Моментално место-
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3R (2004, 2005)
Вимблдон2R (2005)
УС ОпенSF (2004)
Ажурирано на: 18 јуни 2018.
Олимписки медали
Натпреварувач за  Шпанија
Машки Тенис
Злато2008 Пекинг
поединечно

Рафаел "Рафа" Надал Парера шпански изговор: [rafaˈel naˈðal paˈɾeɾa]; роден на 3 јуни 1986) е шпански професионален тенисер моментално рангиран на 2. место на АТП листата. Тој е познат како најдобриот играч на земјена подлога во историјата [2][3][4][5][6] и поради тоа е именуван како "Крал на земјината подлога."[7][8][9][10][11][12] Покрај земјата, тој е подеднакво добар и на останатите подлоги, и поради тоа се смета за еден од најдобрите сестрани играчи во историјата на тенисот,[13][14][15][16][17][18][19][20] и според многумина – вклучувајќи го и поранешниот Светски бр. 1. Андре Агаси – најдобар тенисер на сите времиња.[21][22][23]

Надал има освоено 17 Гренд слем титули, олимписко злато во поединечна конкуренција, рекордни 27 титули од АТП Мастерс 1000 серијата[24][25][26] и рекордни 15 титули од АТП 500 серијата. Тој исто така бил дел од победничкиот шпански дејвис куп тим во 2004, 2008, 2009 и 2011. Во 2010, тој станал седмиот тенисер во историјата и најмладиот од четворицата во Опен ерата кој ги освоил сите четири Гренд слем турнири. Тој е вториот тенисер, по Андре Агаси, кој успеал да стигне до златен слем во кариерата. Во 2011, Надал ја добил наградата светски спортист на годината.[27]

Надал и Матс Виландер се единствените двајца играчи во историјата кои освоиле барем две Гренд слем титули на три подлоги - тврда, земја и трева. Со освојувањето на Отвореното првенство на Франција 2014,[28] Надал станал единствениот тенисер кој на еден Гренд слем турнир успеал да освои девет титули и првиот кој десет години по ред освоил барем една титула, со што го соборил рекордот од осум години на Бјорн Борг, Пит Сампрас, и Роџер Федерер. Исто така тој се израмнил со бројот на освоени Гренд слем титули со Пит Сампрас на второто место зад Роџер Федерер кој има освоено 20 титули. Тој го држи рекордот и за најмногу освоени титули на еден турнир, осум на Мастерсот во Монте Карло.

Other Languages
Afrikaans: Rafael Nadal
aragonés: Rafael Nadal
asturianu: Rafael Nadal
azərbaycanca: Rafael Nadal
Bân-lâm-gú: Rafael Nadal
башҡортса: Рафаэль Надаль
беларуская: Рафаэль Надаль
беларуская (тарашкевіца)‎: Рафаэль Надаль
български: Рафаел Надал
bosanski: Rafael Nadal
brezhoneg: Rafael Nadal
čeština: Rafael Nadal
Cymraeg: Rafael Nadal
Deutsch: Rafael Nadal
Ελληνικά: Ραφαέλ Ναδάλ
English: Rafael Nadal
español: Rafael Nadal
Esperanto: Rafael Nadal
estremeñu: Rafael Nadal
euskara: Rafael Nadal
français: Rafael Nadal
Gaeilge: Rafael Nadal
galego: Rafael Nadal
ગુજરાતી: રફેલ નડાલ
한국어: 라파엘 나달
hrvatski: Rafael Nadal
Bahasa Indonesia: Rafael Nadal
íslenska: Rafael Nadal
italiano: Rafael Nadal
עברית: רפאל נדאל
Kapampangan: Rafael Nadal
latviešu: Rafaels Nadals
lietuvių: Rafael Nadal
magyar: Rafael Nadal
मैथिली: रफाएल नडाल
Malagasy: Rafael Nadal
മലയാളം: റാഫേൽ നദാൽ
მარგალური: რაფაელ ნადალი
Bahasa Melayu: Rafael Nadal
Baso Minangkabau: Rafael Nadal
မြန်မာဘာသာ: ရာဖယ် နာဒယ်
Nederlands: Rafael Nadal
occitan: Rafael Nadal
oʻzbekcha/ўзбекча: Rafael Nadal
ਪੰਜਾਬੀ: ਰਾਫੇਲ ਨਡਾਲ
پنجابی: رافیل ندال
Plattdüütsch: Rafael Nadal
polski: Rafael Nadal
português: Rafael Nadal
Qaraqalpaqsha: Rafael Nadal
română: Rafael Nadal
Runa Simi: Rafael Nadal
संस्कृतम्: राफेल् नडाल्
sicilianu: Rafael Nadal
Simple English: Rafael Nadal
slovenčina: Rafael Nadal
slovenščina: Rafael Nadal
српски / srpski: Рафаел Надал
srpskohrvatski / српскохрватски: Rafael Nadal
svenska: Rafael Nadal
Tagalog: Rafael Nadal
Taqbaylit: Rafael Nadal
татарча/tatarça: Rafael Nadal
Türkçe: Rafael Nadal
українська: Рафаель Надаль
Tiếng Việt: Rafael Nadal
Yorùbá: Rafael Nadal
粵語: 拿度