Раствор
English: Solution

Растворање на кујнска сол во вода.

Раствор е хомоген молекуларно-дисперзен систем, односно хомогена смеса во која големините на честичките се од редот на големината на градбените единки, најчесто од 0,1 до 10 nm. Во растворот разликуваме растворувач (обично се бележи со А) и растворена супстанца (обично се бележи со B). За растворувач се смета супстанцата застапена во најголемо количество во растворот, под услов кога е чиста да биде во иста агрегатна состојба како и добиениот раствор.

Кога се чисти, растворувачот и растворената супстанца може да бидат во една од трите агрегатни состојби (цврста, течна и гасовита), а исто така и растворот. Значи, во однос на агрегатната состојба на растворувачот и растворената супстанца можни се девет различни видови на раствори.

Најчесто се среќаваат течните раствори, а од нив најголемо значење имаат водните раствори - оние во кои растворувач е водата. Водните раствори имаат значење како во хемиските лаборатории, така и во живите организми. Живите клетки се составени главно од вода.

РастворувачРастворена супстанцаРастворПример
ГасГасГасовитВоздух
ТечностГасТеченСода-вода
ЦврстГасЦврстВодород во платина
ТечностТечностТеченЕтанол во вода
ТечностЦврстаТеченШеќер во вода, морска вода
ЦврстЦврстаЦврстЛегури
ГасТечностТечностПареи од парфем во воздух
ГасЦврстаЦврстПареи од нафтален во воздух
ЦврстТечнаЦврстЗабарски амалгам
Other Languages
العربية: محلول
asturianu: Disolución
বাংলা: দ্রবণ
Bân-lâm-gú: Iông-e̍k
беларуская: Раствор
беларуская (тарашкевіца)‎: Рашчына
български: Разтвор
čeština: Roztok
chiShona: Munyungu
eesti: Lahus
Ελληνικά: Διάλυμα
English: Solution
español: Disolución
Esperanto: Solvaĵo
euskara: Disoluzio
فارسی: محلول
Gaeilge: Tuaslagán
galego: Disolución
한국어: 용액
հայերեն: Լուծույթներ
हिन्दी: विलयन
hrvatski: Otopine
Bahasa Indonesia: Larutan
isiXhosa: I-solution
íslenska: Lausn
עברית: תמיסה
ქართული: ხსნარები
қазақша: Ерітінді
Kiswahili: Mmumunyo
Kreyòl ayisyen: Solisyon
latviešu: Šķīdums
lietuvių: Tirpalas
lumbaart: Soluzion
magyar: Oldat
മലയാളം: ലായനി
मराठी: द्रावण
Bahasa Melayu: Larutan
नेपाली: घोल
日本語: 溶液
oʻzbekcha/ўзбекча: Eritma
ਪੰਜਾਬੀ: ਘੋਲ
polski: Roztwór
português: Solução
română: Soluție
Runa Simi: Chullusqa
русский: Раствор
Scots: Solution
Simple English: Solution
slovenčina: Roztok
slovenščina: Raztopina
Soomaaliga: Millan
کوردی: گیراوە
српски / srpski: Раствор
srpskohrvatski / српскохрватски: Otopina
suomi: Liuos
தமிழ்: கரைசல்
Taqbaylit: Amerway
Türkçe: Çözelti
українська: Розчин
اردو: محلول
vèneto: Sołusion
Tiếng Việt: Dung dịch
文言: 溶液
吴语: 溶液
粵語: 溶液
中文: 溶液