Радиобиологија
English: Radiobiology

Како наједноставен термин, радиобиологија (уште позната и како радијална биологија) е област од клинички и основни медицински науки кои го вклучуваат проучувањето на дејство на јонизирачкото зрачење на живи суштества.

Other Languages
беларуская: Радыебіялогія
беларуская (тарашкевіца)‎: Радыябіялёгія
català: Radiobiologia
Чӑвашла: Радиобиологи
čeština: Radiobiologie
Ελληνικά: Ραδιοβιολογία
English: Radiobiology
español: Radiobiología
Esperanto: Radiobiologio
français: Radiobiologie
italiano: Radiobiologia
Кыргызча: Радиобиология
Nederlands: Radiobiologie
oʻzbekcha/ўзбекча: Radiobiologiya
Piemontèis: Radiobiologìa
română: Radiobiologie
татарча/tatarça: Радиобиология
Türkçe: Radyobiyoloji
українська: Радіобіологія