Пјерлуиџи Колина

Pierluigi Collina.jpg
Роден13 февруари 1960 (1960-02-13) (58 г.)
Болоња, Италија
НационалностИталија Италија
Занимањепоранешен фудбалски судија (1988-2005)


Пјерлуиџи Колина (италијански: Pierluigi Collina; р. 13 февруари 1960) — поранешен италијански фудбалски судија.

Тој е сè уште врзан за фудбалот како неплатен консултант на Италијанското здружение на фудбалски судии (АИА), и член на судискиот комитет на УЕФА.

Тој се смета за еден од најдобрите фудбалски судии во светот.

Other Languages
azərbaycanca: Pyerluici Kollina
Bahasa Indonesia: Pierluigi Collina
Nederlands: Pierluigi Collina
oʻzbekcha/ўзбекча: Pierluigi Collina
português: Pierluigi Collina
Simple English: Pierluigi Collina
slovenčina: Pierluigi Collina
slovenščina: Pierluigi Collina
српски / srpski: Пјерлуиђи Колина
Tiếng Việt: Pierluigi Collina