Пуебла де Алкосер

Пуебла де Алкосер
Знаме на Пуебла де Алкосер
Знаме
Амблем на Пуебла де Алкосер
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаПуебла де Алкосер
Површина
 • Вкупна297 км2 (115 ми2)
Надм. вис.&10000000000000527000000527 м
Население (2005)
 • Вкупно1.269
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Пуебла де Алкосеропштина во покраината Бадахоз, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.
Other Languages