Птах

Птах прима жртва од Рамзес III.

Птах е египетски бог на уметноста. Најмногу е почитуван во Мемфис. Според мемфиската митологија, Птах е создавачот на светот, татко на Атум, богот на Сонцето. Во уметноста се прикажува како мумифициран човек со жезло.

Птах бил еден од најактивните од трите големи бога кои ги извршувале Тотовите заповеди, тој со неговата реч ја извршувал волјата на првобитната создавачка Моќ; бил самосоздаден, и облик на богот-Сонце Ра како оној „кој го започнува“ денот. Според еден мит, кој не добил на голема популарност во Египет, тој бил создател на светот, боговите, градовите (архитект), храната, водата итн. Од извесни алузии во Книгата на мртвите дознаваме дека тој „ја отварал устата“ на боговите и според тоа станал бог на Озиросовиот круг. Неговиот женски пандан била божицата Сехет. Третиот член на ова тројство е Нефер-Тему кој бил и поглаватар на тројството.

Other Languages
Afrikaans: Ptah
Alemannisch: Ptah
العربية: بتاح
azərbaycanca: Ptah
български: Птах
བོད་ཡིག: པུའུ་ཐ།
català: Ptah
čeština: Ptah
dansk: Ptah
Deutsch: Ptah
eesti: Ptah
Ελληνικά: Πτα
English: Ptah
español: Ptah
Esperanto: Ptaho
euskara: Ptah
فارسی: پتاح
français: Ptah
galego: Ptah
한국어: 프타
हिन्दी: पिताह
hrvatski: Ptah
Bahasa Indonesia: Ptah
italiano: Ptah
עברית: פתח (אל)
ქართული: პტა
Latina: Phthas
lietuvių: Ptachas
magyar: Ptah
მარგალური: პტა
مصرى: بتاح
Bahasa Melayu: Ptah
Nederlands: Ptah
日本語: プタハ
norsk: Ptah
occitan: Ptah
polski: Ptah
português: Ptá
română: Ptah
русский: Птах
Scots: Ptah
sicilianu: Ptah
Simple English: Ptah
slovenčina: Ptah
slovenščina: Pta
српски / srpski: Птах
srpskohrvatski / српскохрватски: Ptah
suomi: Ptah
svenska: Ptah
Tagalog: Ptah
தமிழ்: தாவ்
Türkçe: Ptah
українська: Птах (бог)
اردو: پتاح
Tiếng Việt: Ptah
Winaray: Ptah
中文: 卜塔