Промискуитет

Практикувањето на повеќе различни избори без многу размислување се означува како промискуитетност. Најчестата употреба на терминот е поврзана со сексуалносто однесување, каде што се однесува на личност која не го ограничува својот сексуален живот според општествените норми - само еден партнер, или во рамките на долготрајна моногамна сексуална врска. Значи, личноста која е склона кон често менување на сексуалните партнери може да се означи како промискуитетна. Поради ваквата популарност на терминот, овој прилог се однесува на сексуалниот промискуитет. Многу често не се обрнува внимание на фактот дека ваквите луѓе обично се многу пребирливи во изборот на своите сексуални партнери, иако се склони кон промискуитетно однесување.

Промискуитетноста е строго осудена од конзервативните религии на денешницата. Ама затоа пак одредени секти, култови и религиозни редови создаваат простор за промискутитетно однесување. Постојат историски докази за постоењето на античка проституција во стара Месопотамија, Грција и Рим.


Other Languages
Afrikaans: Promiskuïteit
беларуская: Праміскуітэт
беларуская (тарашкевіца)‎: Праміскуітэт
български: Промискуитет
Boarisch: Puderant
bosanski: Promiskuitet
čeština: Promiskuita
Deutsch: Promiskuität
English: Promiscuity
español: Promiscuidad
Esperanto: Promiskueco
euskara: Promiskuitate
hrvatski: Promiskuitet
Bahasa Indonesia: Promiskuitas
italiano: Promiscuità
Nederlands: Promiscuïteit
日本語: 二股
português: Promiscuidade
русский: Промискуитет
Simple English: Promiscuity
slovenčina: Promiskuita
српски / srpski: Промискуитет
srpskohrvatski / српскохрватски: Promiskuitet
svenska: Promiskuitet
Tagalog: Promiskuwidad
українська: Проміскуїтет
中文: 劈腿族