Прогестерон

Прогестерон
Progesteron.svg
Progesterone-3D-vdW.png
Клинички податоци
Заштитени имињаУтрогестан, Кринон
Бременосна
категорија
Начин на
примена
орално
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостпродолжено впивање, полураспад: 25-50 часа
Врзување за белковините96%-99%
Метаболизамхепар
Полувреме на елиминација34,8-55,13 часа
Екскрецијаренално
Идентификатори
57-83-0
ATC кодDA04
5994
APRD00700
Хемиски податоци
ФормулаC21H30O2
Моларна маса314.46
Физички податоци
Точка на топење126 °C (259 °F)
Специфична ротација[α]D
  (verify)

Прогестеронот е хормон кој се секретира од жолтото тело од јајчниците. Тој има значајна улога во текот на бременоста. Прогестеронот е најчесто произведени некои растенија од фамилијата Диоскореа. Диоскореата произведува големи количества од стероидот диосгенин diosgenin кој во лабораториски услови може да се конвертира во прогестерон.

Познато е и дека растението Juglans regia може да го синтетизира прогестеронот.[1]

Прогестеронот е откриен од страна на четири истражувачки групи истовремено.[2][3][4][5]

Како и другите стероиди, прогестеронот се состои од четири меѓусебно поврзани јаглеводородни прстени. Како и сите други стероидни хормони, прогестеронот е хидрофобен.

Надворешни врски

Other Languages
العربية: بروجستيرون
تۆرکجه: پروژسترون
беларуская: Прагестэрон
български: Прогестерон
bosanski: Progesteron
català: Progesterona
čeština: Progesteron
Cymraeg: Progesteron
Deutsch: Progesteron
ދިވެހިބަސް: ޕްރޯޖެސްޓަރޯން
Ελληνικά: Προγεστερόνη
English: Progesterone
español: Progesterona
euskara: Progesterona
فارسی: پروژسترون
français: Progestérone
galego: Proxesterona
հայերեն: Պրոգեստերոն
Bahasa Indonesia: Progesteron
italiano: Progesterone
עברית: פרוגסטרון
Кыргызча: Прогестерон
lietuvių: Progesteronas
Nederlands: Progesteron
occitan: Progesterona
oʻzbekcha/ўзбекча: Progesteron
polski: Progesteron
português: Progesterona
română: Progesteron
русский: Прогестерон
Simple English: Progesterone
slovenščina: Progesteron
српски / srpski: Progesteron
srpskohrvatski / српскохрватски: Progesteron
svenska: Progesteron
Türkçe: Progesteron
українська: Прогестерон
Tiếng Việt: Progesterone
中文: 孕酮