Примо Леви
English: Primo Levi

Примо Леви

Примо Леви , Торино, 31 јули 1919Торино, 11 април 1987) е италијанско-еврејски хемичар и писател. Автор е на два романи и неколку збирки со помали приказни, есеи и песни. Негови најпознати дела се Ако је ова човек (1947), опис на времето поминато во Аушвиц; и книгата Периодичен систем (1975) која Кралскиот институт на Велика Британија ја прогласил за најдобра научна книга на сите времиња.[1]

Леви во логорот Аушвиц поминал 11 месеци пред да го ослободи Црвената армија.

Иако е ослободен на 27 јануари 1945, Леви не отишол во Торино сè до 19 октомври 1945 година. По поминато одредено време во Советскиот камп за поранешни затвореници, како резултат на примирјето меѓу Италија и сојузниците, тргнал на напорно патување кон куќата на поранешните затвореници од Кралската војска на Италија во Русија. На неговото долго патување со воз кон Торино, минувал низ Полска, Белорусија, Украјна, Романија, Маџарска, Аустрија и Германија.

Смрт

Леви умрел на 11 април 1987 кога паднал од третиот спрат од својот стан во Торино. Ели Визел тогаш рекол „Примо Леви умре во Аушвиц четириесет години порано.“

Other Languages
Afrikaans: Primo Levi
العربية: بريمو ليفي
aragonés: Primo Levi
تۆرکجه: پریمو لوی
беларуская: Прыма Леві
беларуская (тарашкевіца)‎: Прыма Леві
български: Примо Леви
brezhoneg: Primo Levi
català: Primo Levi
čeština: Primo Levi
dansk: Primo Levi
Deutsch: Primo Levi
eesti: Primo Levi
Ελληνικά: Πρίμο Λέβι
English: Primo Levi
español: Primo Levi
Esperanto: Primo Levi
euskara: Primo Levi
فارسی: پریمو لوی
français: Primo Levi
Gaeilge: Primo Levi
Gàidhlig: Primo Levi
galego: Primo Levi
한국어: 프리모 레비
հայերեն: Պրիմո Լևի
Bahasa Indonesia: Primo Levi
íslenska: Primo Levi
italiano: Primo Levi
עברית: פרימו לוי
Ladino: Primo Levi
Latina: Primus Levi
latviešu: Primo Levi
Lëtzebuergesch: Primo Levi
Bahasa Melayu: Primo Levi
Nederlands: Primo Levi
norsk: Primo Levi
occitan: Primo Levi
Piemontèis: Primo Levi
polski: Primo Levi
português: Primo Levi
română: Primo Levi
русский: Леви, Примо
sardu: Primo Levi
Scots: Primo Levi
Simple English: Primo Levi
српски / srpski: Примо Леви
srpskohrvatski / српскохрватски: Primo Levi
suomi: Primo Levi
svenska: Primo Levi
Türkçe: Primo Levi
українська: Прімо Леві
vèneto: Primo Levi
Tiếng Việt: Primo Levi