Потреба

Потребата го претставува дејството и резултатот од користењето на едно добро или услуга, односно потребата е објективен израз на условите за опстојување на определен поединец, социјална група или општество. Самата потреба може да се јави како материјална или нематеријална, првична или вторична, поединечна или колективна, физичка,духовна или социјална и.т.н. Крајна цел при користењето на потребата е задоволување на моментални или идни нужди.Other Languages
العربية: حاجة
беларуская: Патрэбнасць
български: Потребност
català: Necessitat
čeština: Potřeba
dansk: Behov
Deutsch: Bedürfnis
English: Need
español: Necesidad
Esperanto: Bezono
euskara: Behar
فارسی: نیاز
français: Besoin
Gaeilge: Riachtanas
hrvatski: Potrebe
Ido: Bezono
Bahasa Indonesia: Kebutuhan
italiano: Bisogno
עברית: צורך
ಕನ್ನಡ: ಅಗತ್ಯ
ქართული: საჭიროება
Kiswahili: Haja
Кыргызча: Муктаждык
lietuvių: Poreikis
Nederlands: Behoefte
日本語: ニーズ
norsk: Behov
norsk nynorsk: Behov
oʻzbekcha/ўзбекча: Ehtiyoj
polski: Potrzeba
română: Necesitate
русский: Потребность
Scots: Need
sicilianu: Bisognu
Simple English: Need
slovenčina: Potreba (ekonómia)
српски / srpski: Потреба
suomi: Tarve
svenska: Behov
татарча/tatarça: Ихтыяҗ
తెలుగు: అవసరం
українська: Потреба
Tiếng Việt: Nhu cầu
中文: 需要