Послание до Римјаните

Посланието кон Римјаните е библиска книга од Новиот Завет, која била напишана од страна на апостол Павле. Во текот на средниот век, посланието било структуирано во шеснаесет глави. Било напишано на грчки јазик.

Автор и дата

Апостол Павле е признаен од скоро сите истражувачи како автор на ова послание. Како место каде било пишувано посланието се смета Коринт. Павле градот го посетил за време на неговото трето мисионерско патување. (Дела 20:2). Годината на создавање на посланието е околу 56 до 58 година.

Значењето на Посланието до Римјаните се наоѓа помегу најстарите текстови кои се наоѓаат во Новиот Завет, и од таа приќина текстот претставува едно од најголемите извори на историјата на црквата во текот на 2 век[1][2]. Значењето на посланието се зголемила по крајот на Реформацијата.

Other Languages
Bân-lâm-gú: Lô-má-su
беларуская (тарашкевіца)‎: Пасланьне да рымлянаў
čeština: List Římanům
Chi-Chewa: Aroma
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: रंकारांक पावलुचें पत्र
客家語/Hak-kâ-ngî: Lò-mâ-sû
한국어: 로마서
interlingua: Epistola al Romanos
kaszëbsczi: Lëst do Rzimianów
lumbaart: Letera ai Ruman
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Lò̤-mā Cṳ̆
Plattdüütsch: Römerbreef
Simple English: Epistle to the Romans
slovenčina: List Rimanom
srpskohrvatski / српскохрватски: Poslanica Rimljanima
svenska: Romarbrevet
vepsän kel’: Kirjaine rimalaižile
粵語: 羅馬書
中文: 羅馬書