Понтиј Пилат

"Христос пред Пилат", слика од Михај Мункачи (1881)

Пилат Понтиј (латински: Pontius Pilatus, грчки: Πόντιος Πιλάτος) бил управител на римската провинција Јудеја во периодот од 26-36 година, во времето на царувањето на императорот Тибериј. Според Новиот Завет и Јосиф Флавиј, Пилат го осудил Исус Христос на смрт.

Владеењето на Пилат се карактеризирало со насилство, што довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на филозофот Филон Александриски, Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат, по донесената одлука за распнување на крстот на Исус Христос, бил преместен по извесно време на друго место.

  • Пилат како тема во уметноста и во популарната култура
  • Наводи

Пилат како тема во уметноста и во популарната култура

Other Languages
Afrikaans: Pontius Pilatus
aragonés: Poncio Pilato
azərbaycanca: Ponti Pilat
беларуская: Понцій Пілат
беларуская (тарашкевіца)‎: Понтыюс Пілят
български: Пилат Понтийски
català: Ponç Pilat
čeština: Pilát Pontský
Cymraeg: Pontius Pilat
español: Poncio Pilato
Esperanto: Pontio Pilato
français: Ponce Pilate
hrvatski: Poncije Pilat
Bahasa Indonesia: Pontius Pilatus
italiano: Ponzio Pilato
қазақша: Понтий Пилат
Kiswahili: Ponsyo Pilato
latviešu: Poncijs Pilāts
lietuvių: Poncijus Pilotas
Bahasa Melayu: Pontius Pilate
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Pontius Pilatus
Nederlands: Pontius Pilatus
日本語: ピラト
occitan: Ponç Pilat
Plattdüütsch: Pontius Pilatus
português: Pôncio Pilatos
Ripoarisch: Ponzius Pilatus
română: Pilat din Pont
русский: Понтий Пилат
Simple English: Pontius Pilate
slovenčina: Pilát Pontský
slovenščina: Poncij Pilat
српски / srpski: Pontije Pilat
srpskohrvatski / српскохрватски: Poncije Pilat
Tagalog: Poncio Pilato
татарча/tatarça: Pontiy Pilat
Türkçe: Pontius Pilatus
українська: Понтій Пилат
اردو: پیلاطس
Tiếng Việt: Phongxiô Philatô
粵語: 彼拉多