Покраини во Шпанија

Карта на покраините во Шпанија

Шпанија и нејзините автономни заедници се делат на 50 покраини, чии граници (со мали измени) датираат од преподелбата на Шпанија во 1833 г. Единствената крупна промена оттогаш наваму е поделбата на Канарските Острови на две покраини.

Важноста на покраините се има значајно намалено со усвојувањето на автомните заедници при демократизацијата на Шпанија. Денес тие играат улога на изборни области и географски одредници, на пр. за поштенски и повикувачки броеви. Помалите места се наведуваат по покраината наместо по автономната заедница. Автономните заедници се создадени врз основа на покраините, апа затоа нема покраини што припаѓаат на повеќе од една автономна заедница.

Највеќето покраини го носат името на најважниот град во нив. Исклучок од ова се Алава, Астурија, Бискаја, Кантабрија, Гипускоа, Балеарските Острови, Риоха и Навара. Само два главни града на автономните заедници не се воедно главни на својата покраина: Мерида во Екстремадура и Сантјаго де Компостела во Галиција. Седум автономни заедници опфаќаат повеќе од една покраина: Астурија, Балеарските Острови, Кантабрија, Риоха, Мадрид, Мурсија и Навара. Овие понекогаш се нарекуваат „непокраински“ заедници.

Список на покраини

Во табелата подолу се наведени покраините во Шпанија, и тоа по азбучен ред. До секоја е наведен главниот град, автономната покраина и список на општини во покраината[1].

ИмеСедиштеАвтономна заедницаСписоци на општини
Bandera de la provincia de Ávila.svg АвилаАвилаКастиља и ЛеонОпштини
Álava.svg АлаваВиторијаБаскијаОпштини
Bandera provincia Albacete.svg АлбасетеАлбасетеКастиља-Ла МанчаОпштини
АликантеАликантеВаленсијаОпштини
Flag Almería Province.svg АлмеријаАлмеријаАндалузијаОпштини
Flag of Asturias.svg АстуријаОвиедоАстуријаОпштини
Provincia de Badajoz - Bandera.svg БадахосБадахосЕкстремадураОпштини
Flag of the Balearic Islands.svg Балеарски ОстровиПалмаБалеарски ОстровиОпштини
Flag of Barcelona province(official).svg БарселонаБарселонаКаталонијаОпштини
Bizkaikobanderea.svg БискајаБилбаоБаскијаОпштини
Flag Burgos Province.svg БургосБургосКастиља и ЛеонОпштини
ВаленсијаВаленсијаВаленсијаОпштини
Bandera de la provincia de Valladolid.svg ВаљадолидВаљадолидКастиља и ЛеонОпштини
Flag Guadalajara Province.svg ГвадалахараГвадалахараКастиља-Ла МанчаОпштини
Gipuzkoa flag.svg ГипускоаСан Себастијан (Доностија)БаскијаОпштини
Bandera de la provincia de Granada (España).svg ГранадаГранадаАндалузијаОпштини
Bandera antiga de la provincia de Girona.svg ЖиронаЖиронаКаталонијаОпштини
Bandera de Zamora.svg СамораСамораКастиља и ЛеонОпштини
Flag of Zaragoza province (with coat of arms).svg СарагоСаСарагосаАрагонОпштини
Flag Cádiz Province.svg КадисКадизАндалузијаОпштини
Flag of Cantabria.svg КантабријаСантандерКантабријаОпштини
Bandera de Cáceres.svg КасересКасересЕкстремадураОпштини
КастељонКастељон де ла ПланаВаленсијаОпштини
Provincia de Córdoba - Bandera.svg КордобаКордобаАндалузијаОпштини
Flag Cuenca Province.svg КуенкаКуенкаКастиља-Ла МанчаОпштини
Ла Коруња (А Коруња)Ла Коруња (А коруња)ГалицијаОпштини
Provincia de Las Palmas - Bandera.svg Лас ПалмасЛас Палмас де Гран КанаријаКанарски ОстровиОпштини
Bandera de León.svg ЛеонЛеонКастиља и ЛеонОпштини
Bandera de la provincia de Lérida.svg ЉејдаЉејдаКаталонијаОпштини
Flag of Lugo province.svg ЛугоЛугоГалицијаОпштини
Flag of the Community of Madrid.svg МадридМадридМадридОпштини
Flag Málaga Province.svg МалагаМалагаАндалузијаОпштини
Flag of the Region of Murcia.svg МурсијаМурсијаМурсијаОпштини
Bandera de Navarra.svg НавараПамплонаНавараОпштини
Provincia de Ourense - Bandera.svg ОрсенсеОренсеГалицијаОпштини
Bandera de la provincia de Palencia.svg ПаленсијаПаленсијаКастиља и ЛеонОпштини
Flag Pontevedra Province.svg ПонтеведраПонтеведраГалицијаОпштини
Flag of La Rioja (with coat of arms).svg РиохаЛогроњоРиохаОпштини
Bandera de la provincia de Salamanca.svg СаламанкаСаламанкаКастиља и ЛеонОпштини
Provincia de Santa Cruz de Tenerife - Bandera.svg Санта КрусСанта КрузКанарски ОстровиОпштини
Bandera-diputacion-sevilla.jpg СевиљаСевиљаАндалузијаОпштини
Flag Segovia province.svg СеговијаСеговијаКастиља и ЛеонОпштини
Flag Ciudad Real Province.svg Сјудад РеалСјудад РеалКастиља-Ла МанчаОпштини
Flag Soria province.svg СоријаСоријаКастиља и ЛеонОпштини
Bandera actual de la provincia de Tarragona.svg ТарагонаТарагонаКаталонијаОпштини
Teruel (provincia).svg ТеруелТеруелАрагонОпштини
Bandera antigua de la provincia de Toledo.svg ТоледоТоледоКастиља-Ла МанчаОпштини
Flag of Province of Huelva with coat of arms.png УелваУелваАндалузијаОпштини
Flag of Huesca (province).svg УескаУескаАрагонОпштини
Bandera de la provincia de Jaén.svg ХаенХаенАндалузијаОпштини


Поврзано

Наводи

Other Languages
Bân-lâm-gú: Se-pan-gâ ê séng
беларуская (тарашкевіца)‎: Правінцыі Гішпаніі
davvisámegiella: Spánia eanangottit
한국어: 스페인의 주
Bahasa Indonesia: Provinsi di Spanyol
íslenska: Héruð Spánar
norsk nynorsk: Provinsar i Spania
oʻzbekcha/ўзбекча: Ispaniya provinsiyalari
Simple English: Provinces of Spain
српски / srpski: Покрајине Шпаније
srpskohrvatski / српскохрватски: Španjolske provincije
українська: Провінції Іспанії
Tiếng Việt: Tỉnh (Tây Ban Nha)