Покраина
English: Province

Покраина територијална и административна единица во рамките на некоја суверена држава.

Во многу земји оваа целина се нарекува „провинција“,[1] што потекнува од латинските поими pro- („во име на“) и vincere („победува, запоседнува“). Така, провинцијата претставувала територија под власта на римски магистрат кој ја управувале во име на неговата држава. Во тој облик, првите провинции се јавуваат во републиканскиот период и се однесуваат на поголеми подрачја под римско владение (на пр. провинцијата Македонија).

Во многу федеративни и конфедеративни држави, покраината не е јасно потчинета на централната власт, туку се смета за суверена во однос на разни уставни функции. Класичен случај од оваа категорија се Косово и Метохија и Војводина во СФРЈ.

Улоги

Како засебни управни единици се јавуваат покраините на Филипините, Холандија, Белгија, Шпанија и Италија; и големи автономни области како оние во Канада, Конго и Аргентина.

Во Италија и Чиле, покраината е второстепена административна единица во состав на регионот, кој е првостепена (најкрупна) единица во земјата. Во тие случаи, покраините понатаму се делат на општини, окрузи и сл.

Other Languages
Acèh: Propinsi
Afrikaans: Provinsie
Alemannisch: Provinz
العربية: إقليم
aragonés: Provincia
asturianu: Provincia
Avañe'ẽ: Tetãvore
Aymar aru: Jisk'a suyu
azərbaycanca: Vilayət
تۆرکجه: اوستان
Bahasa Banjar: Paropinsi
Bân-lâm-gú: Provincia
Basa Banyumasan: Propinsi
беларуская: Правінцыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Правінцыя
Bikol Central: Probinsya
български: Провинция
bosanski: Pokrajina
brezhoneg: Proviñs
català: Província
Чӑвашла: Ил
Cebuano: Lalawigan
čeština: Provincie
Chavacano de Zamboanga: Provincia
corsu: Pruvincia
dansk: Provins
Deutsch: Provinz
eesti: Provints
Ελληνικά: Περιφέρεια
English: Province
español: Provincia
Esperanto: Provinco
euskara: Probintzia
فارسی: استان
français: Province
Frysk: Provinsje
Gaelg: Queiggey
galego: Provincia
ગુજરાતી: પ્રાંત
客家語/Hak-kâ-ngî: Sén
հայերեն: Պրովինցիա
արեւմտահայերէն: Մարզ
हिन्दी: प्रांत
hrvatski: Pokrajina
Bahasa Hulontalo: Provinsi
Ilokano: Probinsia
Bahasa Indonesia: Provinsi
italiano: Provincia
עברית: פרובינציה
Basa Jawa: Provinsi
ಕನ್ನಡ: ಪ್ರಾಂತ
ქართული: პროვინცია
қазақша: Провиния
Kiswahili: Jimbo
kurdî: Parêzgeh
Кыргызча: Провинция
Ladino: Provinsia
لۊری شومالی: آستوٙن
Latina: Provincia
latviešu: Province
lietuvių: Provincija
Ligure: Provinsa
Limburgs: Provincie
lingála: Pɔlɔvɛ́si
magyar: Tartomány
Malagasy: Faritany
मराठी: प्रांत
მარგალური: პროვინცია
مصرى: استان
Bahasa Melayu: Provinsi
Baso Minangkabau: Provinsi
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Sēng
Mirandés: Porbíncia
монгол: Муж
Nāhuatl: Hueyaltepetl
Nederlands: Provincie
Nedersaksies: Pervincie
नेपाली: प्रदेश
नेपाल भाषा: प्रान्त
Napulitano: Pruvincia
нохчийн: Провинци
norsk: Provins
norsk nynorsk: Provins
Nouormand: Provinche
پنجابی: صوبہ
Papiamentu: Provinsia
پښتو: ولايت
Piemontèis: Provincia
português: Província
română: Provincie
русский: Провинция
Scots: Province
Sesotho sa Leboa: Porofense
Setswana: Porofinsi
shqip: Provinca
sicilianu: Pruvincia
Simple English: Province
سنڌي: صوبو
slovenščina: Pokrajina
ślůnski: Prowincyjo
کوردی: پارێزگا
српски / srpski: Покрајина
srpskohrvatski / српскохрватски: Pokrajina
Basa Sunda: Propinsi
suomi: Maakunta
svenska: Provins
Tagalog: Lalawigan
தமிழ்: மாகாணம்
татарча/tatarça: Провинция
తెలుగు: ప్రోవిన్స్
Türkçe: İl
українська: Провінція
اردو: صوبہ
vèneto: Provincia
Tiếng Việt: Tỉnh
walon: Province
West-Vlams: Provinsje
Winaray: Lalawigan
ייִדיש: פראווינץ
粵語:
Zazaki: Wılayet
Zeêuws: Provincie