Подвижниот замок на Хоул

„Подвижниот замок на Хоул“
РежисерХајао Мијазаки
ПродуцентХајао Мијазаки
НастапуваатЧиеко Баишо
Такуја Кимура
Акихиро Мива
МузикаЏо Хисаиши
МонтажаТакеши Сејама
СтудиоСтудио Џибли
Премиераноември 20 2004 (2004-11-20)
Времетраење119 минути
ДржаваЈапонија
ЈазикЈапонски
Буџет¥2.4 billion
USD$24 милијони
Бруто заработка¥23.2 billion
$231,711,096 (worldwide)

Подвижниот замок на Хоул (ハウルの動く城 Hauru no Ugoku Shiro?) е јапонски, фантазиски, анимиран филм од 2004 гонида, напишан и режиран од Хајао Мијазаки на Студио Џибли. Филмот е базиран на истоименуваниот роман од Дијана Вејн Џонс. Првично за режисер на филмот беше избран Мамору Хосода, но оддеднаш го напушти пројектот оставајќи ја режисерската работа на тогаш-пензионираниот Хајао Мијазаки.

Филмот ја имаше својата светска премиере на Венецискиот Филмски Фестивал на 5 септември 2004 година, а во јапонските кина беше премиеран на 20 ноември истата година. Филмот заработи 231.7 милијони долари со што стана еден од финансиски најуспешните филмови во јапонска историја. Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар анимиран филм на 78-то доделување на Оскарите во 2006.

Романот на Вејн Џонс му овозможува на Мијазаки да ги комбинира карактерот на една млада и смела жена со фигурата на мајка во еден ист лик, хероината Софи. Својата улога ја започнува како 18-годишна шијачка на капи, но потоа е претфорена во 90-годишна белоглава старка од страна на вештерка. Софи ја прифаќа оваа маѓија како ослободување од сите нејзини грижи, страв и несамодоверба. Оваа промена можеби е благослов за авантура.

Other Languages
Bahasa Indonesia: Howl's Moving Castle (film)
latviešu: Ceļojošā pils
norsk nynorsk: Det levende slottet
српски / srpski: Покретни дворац
srpskohrvatski / српскохрватски: Howl's Moving Castle (film)
Türkçe: Yürüyen Şato
vepsän kel’: Haulan kävui zamk