Пијано

Пијано
Концертно пијано (лево) и исправено пијано (десно)
Концертно пијано (лево) и исправено пијано (десно)
Класификација

Скала
Дијапазон на пијаното

Пијано (неформално наречено и клавир) е музички инструмент со клавијатура која содржи 88 (52 бели и 36 црни) клавиши чие притискање произведува звуци. И покрај тешката преносливост и висока цена, пијаното е сепак еден од најпрепознатливите и најпопуларните инструменти во светот поради својата повеќенаменска природа во сферите на свирењето и компонирањето.

Со притискање на еден од клавишите на пијаното, обложеното чеканче поврзано со истиот удира по челични жици и потоа веднаш се повлекува за да и дозволи на жицата да трепери. Треперењата преку мост се пренесуваат до резонантната штица која полесно ги спојува воздухот и акустичната енергија и го прави звукот погласен. Регулатор ја запира вибрацијата на жицата и звукот во моментот кога се отпушта клавишот. Пијаното е класифицирано како кордофонски инструмент во Хорнбостел-Заксовиот систем.

Зборот пијано е скратена форма од pianoforte, од италијанскиот збор за инструментот. Одделно, двата збора piano и forte значат тивко и гласно што кореспондира со јачината со која свирачот на инструментот ќе ги притисне клавишите т.е. посилно притискање - погласен звук, послабо притискање - потивок звук.


Other Languages
Afrikaans: Klavier
Alemannisch: Klavier
አማርኛ: ፒያኖ
العربية: بيانو
aragonés: Piano
armãneashti: Phianu
asturianu: Pianu
Avañe'ẽ: Kuãytasã
azərbaycanca: Piano
বাংলা: পিয়ানো
Bân-lâm-gú: Kǹg-khîm
башҡортса: Фортепиано
беларуская: Фартэпіяна
беларуская (тарашкевіца)‎: Фартэпіяна
български: Пиано
བོད་ཡིག: རྣོ་སྦྲེང་།
bosanski: Klavir
brezhoneg: Piano
català: Piano
Cebuano: Pyano
čeština: Klavír
Cymraeg: Piano
dansk: Klaver
Deutsch: Klavier
eesti: Klaver
Ελληνικά: Πιάνο
English: Piano
español: Piano
Esperanto: Piano
euskara: Piano
فارسی: پیانو
Fiji Hindi: Piano
français: Piano
Frysk: Piano
Gaeilge: Pianó
galego: Piano
ગુજરાતી: પિયાનો
客家語/Hak-kâ-ngî: Kông-khìm
한국어: 피아노
հայերեն: Դաշնամուր
हिन्दी: पियानो
hrvatski: Glasovir
Ido: Piano
Ilokano: Piano
Bahasa Indonesia: Piano
interlingua: Piano
isiZulu: Ipiyano
íslenska: Píanó
italiano: Pianoforte
עברית: פסנתר
Basa Jawa: Piano
ಕನ್ನಡ: ಪಿಯಾನೋ
ქართული: ფორტეპიანო
қазақша: Фортепиано
Kiswahili: Piano
коми: Зонгорö
Кыргызча: Фортепиано
Latina: Clavile
latviešu: Klavieres
Lëtzebuergesch: Piano
lietuvių: Fortepijonas
la .lojban.: pipno
lumbaart: Piano
magyar: Zongora
മലയാളം: പിയാനോ
मराठी: पियानो
Bahasa Melayu: Piano
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáung-kìng
မြန်မာဘာသာ: စန္ဒရား
Nāhuatl: Pianotli
Nederlands: Piano (instrument)
Nedersaksies: Piano
नेपाल भाषा: पियानो
日本語: ピアノ
norsk: Piano
norsk nynorsk: Piano
occitan: Piano
oʻzbekcha/ўзбекча: Fortepiano
ਪੰਜਾਬੀ: ਪਿਆਨੋ
پنجابی: پیانو
Piemontèis: Piano
Tok Pisin: Piano
polski: Fortepian
português: Piano
română: Pian
Runa Simi: Yatana qallwa
русиньскый: Клавір
русский: Фортепиано
Scots: Pianae
Seeltersk: Klavier
shqip: Pianoja
sicilianu: Chianuforti
Simple English: Piano
slovenčina: Klavír
slovenščina: Klavir
Soomaaliga: Biyaano
کوردی: پیانۆ
српски / srpski: Клавир
srpskohrvatski / српскохрватски: Klavir
Basa Sunda: Piano
suomi: Piano
svenska: Piano
Tagalog: Piyano
తెలుగు: పియానో
Türkçe: Piyano
українська: Фортепіано
اردو: پیانو
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: پىئانىنو
vèneto: Pianoforte
Tiếng Việt: Dương cầm
Võro: Klavvõr
West-Vlams: Piano
Winaray: Piano
吴语: 钢琴
ייִדיש: פיאנע
粵語: 鋼琴
Zazaki: Piyano
žemaitėška: Pianėns
中文: 钢琴
Kabɩyɛ: Piyaanoo
Lingua Franca Nova: Piano