Пита со јаболка

Пита со јаболка
Apple pie.jpg
Пита со јаболка
ВидПита
Дел од оброкотДесерт
Француска варијација на пита со јаболка

Пита со јаболка е овошна пита, во која главната состојка се јаболка. Понекогаш се служи со шлаг крем или сладолед или со чедар кашкавал. Најчесто тестото се наоѓа на врвот и на дното, поради што оваа пита има две кори. Во зависност од оној што ја подготвува, долната кора може да биде печена пред да се пече целата пита.

Состојки

Пита од јаболка може да биде направена од различни сорти јаболка. Овожјето кое се користи може да биде од свежи, конзервирани или сушени јаболка.Различните типови на јаболка ја менуваат текстурата и времето кое е потребно за подготовка на питата. Освен јаболка луѓето најчесто користат цимет, сол, путер и најважо шеќер. Иако најголем дел од старите рецепти не содржат шеќер, сепак заради подар вкус се додава шеќер.

Other Languages
العربية: فطيرة التفاح
asturianu: Tarta de mazana
azərbaycanca: Alma piroqu
беларуская: Яблычны пірог
Deutsch: Apfelkuchen
Ελληνικά: Μηλόπιτα
English: Apple pie
Esperanto: Pomokuko
euskara: Sagar-tarta
فارسی: پای سیب
français: Tarte aux pommes
한국어: 사과 파이
Bahasa Indonesia: Pai apel
italiano: Mock apple pie
ಕನ್ನಡ: ಆಪಲ್ ಪೈ
Latina: Crustum mali
Nederlands: Appeltaart
norsk: Eplekake
polski: Apple pie
português: Torta de maçã
Simple English: Apple pie
српски / srpski: Pita od jabuka
Türkçe: Elmalı turta
Tiếng Việt: Bánh táo
粵語: 蘋果批
中文: 蘋果派