Пирамиди во Гиза

За другите значења на поимот видете ја страницата за појаснување.
Пирамиди во Гиза
أهرامات الجيزة
All Gizah Pyramids.jpg
Сите шест пирамиди на пирамидалниот комплекс во Гиза
МестоГиза, Египет
ОбластСреден Египет
Координати29°58′34″N 31°7′58″E / 29°58′34″N 31°7′58″E / 29.97611; 31.13278
ВидСпоменик
Историја
РаздобјаОд раниот династички период до доцниот династички период

Пирамидалниот комплекс во Гиза (арап. أهرامات الجيزة, "пирамиди во Гиза") е археолошки локалитет во Гиза, во предградието на Каиро, Египет.

Овој комплекс на антички споменици вклучува три пирамидални комплекси познати како Големите Пирамиди, масивната скулптура позната како Големата Сфинга, неколку гробиштата, село на работници и индустриски комплекс. Тој се наоѓа во Западната пустина, околу 9 km западно од реката Нил во стариот град Гиза и околу 13 km југозападно од центарот на градот Каиро.

Пирамидите, кои историски биле често сметани за симболи на антички Египет во Западната имагинација,[1][2] биле популаризирани во хеленистичкиот период, кога Големата пирамида била наречена од страна на Антипатар од Сидон една од Седумте светски чуда. Таа е најстара од античките чуда и единдтвената која се уште постои.

Other Languages
azərbaycanca: Giza piramidaları
беларуская: Піраміды Гізы
беларуская (тарашкевіца)‎: Піраміды Гізы
български: Пирамиди в Гиза
bosanski: Piramide u Gizi
ދިވެހިބަސް: ޖީޒާގެ ޕިރަމިޑް
Fiji Hindi: Pyramids of Giza
hrvatski: Piramide u Gizi
Bahasa Indonesia: Kompleks piramida Giza
Basa Jawa: Piramidha Giza
Kiswahili: Piramidi za Giza
Lëtzebuergesch: Pyramide vu Gizeh
lietuvių: Gizos piramidės
Bahasa Melayu: Kompleks piramid Giza
Nedersaksies: Piramides van Giza
norsk nynorsk: Pyramidane ved Giza
oʻzbekcha/ўзбекча: Giza piramidalari
پنجابی: اہرام مصر
Qaraqalpaqsha: Giza piramidaları
Soomaaliga: Giza Pyramids
српски / srpski: Велике пирамиде
srpskohrvatski / српскохрватски: Velike piramide
татарча/tatarça: Cizä piramidaları
українська: Піраміди Гізи
žemaitėška: Gizas pėramėdės