Пет елементи (кинеска филозофија)


Портал:Таоизам

Taijitu yellow.PNG

 

Во традиционалната кинеска филозофија, природните феномени може да се класифицираат во „пет елементи“, „пет фази“, „пет движења“ или „пет чекори“.

Тоа се:

  • метал (, ѓин)
  • дрво (, му)
  • вода (, шуеј)
  • оган (, хуо)
  • земја (, ту).

Системот на петте елементи е користен за да ја објасни интеракцијата и врските меѓу феномените. Се употребува во разни полиња на кинеската мисла, вклучувјќи ги и фенг шуеј, кинеска астрологија, традиционална кинеска медицина, потоа во музиката, воената стратегија и борбените вештини.

Other Languages
Afrikaans: Wu Xing
Bân-lâm-gú: Ngó͘-hêng
čeština: Pět prvků
Ελληνικά: Ου Σιν
English: Wu Xing
español: Wu Xing
贛語: 五行
客家語/Hak-kâ-ngî: Ńg-hàng
한국어: 오행
Bahasa Indonesia: Wu Xing
italiano: Wu Xing
lietuvių: Using
Bahasa Melayu: Wu Xing
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ngū-hèng
Nederlands: Wu Xing
日本語: 五行思想
polski: Wu xing
português: Wu Xing
română: Wu Xing
русский: У-син
Türkçe: Beş element
українська: У-сін
Vahcuengh: Nguxhengz
Tiếng Việt: Ngũ hành
文言: 陰陽五行
吴语: 五行
粵語: 五行
中文: 五行