Перуџа

Перуџа
Панорама на залез
Стариот дел на Перуџа


Перуџа (италијански Perugia, антички назив Perusia) е град во средна Италија, главен град на регионот Умбрија. Сместен е меѓу реката Тибар и Тразименското Еезеро.Градот е познат по универзитетот кој бил основан во 1320, старите архитектонски споменици, индустрија на свила, алкохолни пијалоци, маслиново масло и др.

Градот е поделен на 13 окрузи кои опфаќаат повеќе квартови.

Универзитетот за Странци во Перуџа бил основан во 1921 и е особено важен бидејќи е пред сѐ ориентиран кон наставата и ширењето на италијанскиот јазик, култура и италијанската цивилизација на странци.

  • Надворешни врски

Надворешни врскиOther Languages
العربية: بيروجيا
arpetan: Pèrôsa
asturianu: Perugia
azərbaycanca: Peruca
تۆرکجه: پروجا
Bân-lâm-gú: Perugia
беларуская: Перуджа
български: Перуджа
bosanski: Perugia
brezhoneg: Perugia
català: Perusa
Cebuano: Perugia
čeština: Perugia
Chavacano de Zamboanga: Ciudad de Perugia
corsu: Perugia
Cymraeg: Perugia
dansk: Perugia
Deutsch: Perugia
eesti: Perugia
Ελληνικά: Περούτζια
English: Perugia
español: Perugia
Esperanto: Peruĝo
euskara: Perugia
فارسی: پروجا
français: Pérouse
Gaeilge: Perugia
galego: Perugia
客家語/Hak-kâ-ngî: Perugia
한국어: 페루자
հայերեն: Պերուջա
hrvatski: Perugia
Bahasa Indonesia: Perugia
Ирон: Перуджæ
italiano: Perugia
עברית: פרוג'ה
ქართული: პერუჯა
қазақша: Перуджа
Kiswahili: Perugia
Ladino: Perugia
Latina: Perusia
latviešu: Perudža
Lëtzebuergesch: Perugia
lietuvių: Perudža
Ligure: Peruggia
lumbaart: Perugia
magyar: Perugia
मराठी: पेरुजिया
مصرى: بيروچيا
Bahasa Melayu: Perugia
Nederlands: Perugia (stad)
日本語: ペルージャ
Napulitano: Perugia
нохчийн: Перуджа
Nordfriisk: Perugia
norsk: Perugia
norsk nynorsk: Perugia
occitan: Perosa
پنجابی: پیروگیا
Papiamentu: Perugia
Piemontèis: Perugia
polski: Perugia
português: Perúgia
română: Perugia
Runa Simi: Perugia
русский: Перуджа
संस्कृतम्: पेरुजिया
sardu: Perugia
Scots: Perugia
shqip: Peruxhia
sicilianu: Pirùggia
Simple English: Perugia
slovenčina: Perugia
slovenščina: Perugia
ślůnski: Perugia
српски / srpski: Перуђа
srpskohrvatski / српскохрватски: Perugia
suomi: Perugia
svenska: Perugia
tarandíne: Perugge
татарча/tatarça: Перуҗа
Türkçe: Perugia
українська: Перуджа
اردو: پیروجا
vèneto: Peruxa
Tiếng Việt: Perugia
Volapük: Perugia
Winaray: Perugia
粵語: 佩魯賈
中文: 佩鲁贾