Персеиди

Персеид снимен во 2007 година

Персеиди — метеорски дожд што се појавува секоја година во август од соѕвездието Персеј. Ова настанува кога Земјата поминува низ облаци од честички прашина оставени од кометата Свифт-Татл. Најмалите честички се со големина на зрно песок, согоруваат во атмосферата на Земјата образувајќи метеорски дожд. Прво тој е со најголем интензитет па потоа постепено слабее. Овој метеорски дожд е активен од 17 јули па се до 24 август додека максимумот речиси секогаш е на 12 август. Бројот на метеори обично достигнува 60 метеори на час.

Опис

Шарен, долг Персеид удира во небото лево од Млечниот Пат во 2009 година

Како и повеќето метеорски дождови така и Персеидите се образуваат од остатоци од опашката на некоја комета (Свифт-Татл). Самата комета се доближува до Земјата само еднаш на 135 години, но преку нејзината опашка Земјата поминува секоја година. Кометата се движи кон Сонцето привлечена од неговата топлина, во меѓупланетарниот простор расфрла фини честички од мраз и прашина кои под влијание на сончевиот ветар се движат кон центарот на сончевиот систем.

Фрагменти од карпа исфрлена од јадрото на кометата паѓаат во атмосферата на Земјата и согоруваат во неа светкајќи како ѕвезди. Овој феномен може да се види од каде било во светот, но во северната хемисвфера е појасен овој феномен. Од Земјата се гледа како метеорскиот дожд да доаѓа од соѕвездието Персеј, па оттука е и називот Персеиди.

Опашката на кометата е составена од мали честички од мраз,карпи и прашина кои се исфрлени во меѓупланетарниот простор од јадрото на кометата. Кога Земјата на нејзината патека околу Сонцето се сретне со овие честички тие навлегуваат во атмосферата на Земјата со брзина од 150 илјади километри на час. Тие кога паѓаат исцртуваат права полна линија која постепено исчезнува, некогаш паѓаат во форма на една или повеќе огнени топки.

Other Languages
Afrikaans: Perseïdes
asturianu: Perseides
azərbaycanca: Perseidlər
беларуская: Персеіды
беларуская (тарашкевіца)‎: Пэрсэіды
български: Персеиди
català: Perseids
čeština: Perseidy
Deutsch: Perseiden
eesti: Perseiidid
Ελληνικά: Περσείδες
English: Perseids
español: Perseidas
Esperanto: Perseidoj
euskara: Perseidak
français: Perséides
Gaeilge: Peirsidí
galego: Perseidas
हिन्दी: पेर्सेइड
hrvatski: Perzeidi
Bahasa Indonesia: Perseid
italiano: Perseidi
עברית: פרסאידים
Latina: Perseidae
latviešu: Perseīdas
Lëtzebuergesch: Perseiden
lietuvių: Perseidai
Limburgs: Perseïde
magyar: Perseidák
Bahasa Melayu: Perseid
Nederlands: Perseïden
norsk: Perseidene
norsk nynorsk: Perseidane
occitan: Perseids
polski: Perseidy
português: Perseidas
română: Perseide
русский: Персеиды
Simple English: Perseids
slovenčina: Perzeidy
slovenščina: Perzeidi
српски / srpski: Персеиди
srpskohrvatski / српскохрватски: Perzeidi
suomi: Perseidit
svenska: Perseiderna
தமிழ்: வால்மழை
українська: Персеїди