Перипатетичари

Перипатетичари - школа во старогрчката философија од 2 век п.н.е..

За школата

Перипатетичарите биле следбеници на Аристотел и се собирале на Ликејското шеталиште (грчки: „перипатос“) во Атина, каде Аристотел ги држел своите предавања. Подоцна, изразот „перипатетичари“ добил друго значење - оние кои расправаат шетајќи.[1]

Other Languages
አማርኛ: ፔሪፓቶስ
azərbaycanca: Peripatetiklər
български: Перипатетици
čeština: Peripatos
Deutsch: Peripatos
한국어: 소요 학파
қазақша: Ликей, Лицей
Latina: Peripatetici
日本語: 逍遙学派
norsk: Peripatos
русский: Перипатетики
slovenčina: Peripatetici
slovenščina: Peripatetiki
српски / srpski: Peripatetici
srpskohrvatski / српскохрватски: Peripatetici
українська: Перипатетики
اردو: مشائیت
中文: 逍遙學派