Паун

Паун
Peacock front02 - melbourne zoo.jpg
Индиски паун
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: ’Рбетници
Класа: Птици
Ред: Кокошковидни
Семејство: Фазани
Род: Пауни
Linnaeus, 1758
Видови

индиски паун (P. cristatus)
јавански паун (P. muticus)

Паун ( науч. Pavo) — род од два вида птици од семејството фазани. Африканскиот паун е сместен во посебен род, (Afropavo), но оваа статија не се однесува на него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна опашка која ја отвораат како дел од додворувањето. Женскиот паун е кафен или сивокафен.

Двата вида пауни се:

Индискиот паун води потекло од Индискиот потконтинент и претставува национална птица на Индија. Јаванскиот паун води потекло од Мјанмар до Јава. Подложен е на истребување заради прекумерното ловење, како и намалување на големината и квалитетот на животната околина.

Таксономија

Индискиот паун е монотипен, додека пак јаванскиот има 3 подвида, P. muticus spicifer, P. m imperator и номинираниот P. m. muticus. [1]

Двата вида пауни се главно алопатрички, но се вкрстуваат во заробеништво. Додека формата на јавански паун во Јинан не е таксономски одделен, тој се разликува од другите форми по неколку аспекти, особено по неговите шумски навики, необичниот клун, интересно долгиот заден ножен прст, и подолгите и повитки крилја. [2] Според некои, тоа е нов подвид.

Некои одгледувачи на фазани велат дека јаванскиот паун може да има повеќе подвидови. [3] [4]

Пауните некаде ги среќаваме во посебно семејство од фазаните. [5]

Јавански паун
Other Languages
Afrikaans: Pou
العربية: طاووس (جنس)
aragonés: Pavo (chenero)
armãneashti: Pâunu
авар: ТӀавус
azərbaycanca: Tovuzquşu
বাংলা: ময়ূর
Bân-lâm-gú: Khóng-chhiok
башҡортса: Тауистар
беларуская: Паўліны
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўліны
brezhoneg: Pavo
català: Pavo
Чӑвашла: Турткăшсем
Cebuano: Pavo
čeština: Páv
eesti: Paabulind
Ελληνικά: Παγώνι
English: Pavo (genus)
español: Pavo (género)
Esperanto: Pavo
euskara: Pavo
français: Pavo
한국어: 공작속
Հայերեն: Սիրամարգ
hrvatski: Paunovi
Ido: Pavono
Bahasa Indonesia: Pavo (marga)
Ирон: Мæлхъ
italiano: Pavo
עברית: טווס
ქართული: ფარშავანგი
қазақша: Павлиндер
Кыргызча: Павлиндер
Latina: Pavo (genus)
latviešu: Pāvi
Lëtzebuergesch: Pohunn
lietuvių: Povai
magyar: Pavo
Bahasa Melayu: Burung Merak
Nederlands: Pauwen
日本語: クジャク属
occitan: Pavo (genre)
oʻzbekcha/ўзбекча: Tovuslar
polski: Pavo
română: Păun
русский: Павлины
संस्कृतम्: मयूरः
සිංහල: පාවෝ (ගණය)
Simple English: Asiatic peafowl
slovenščina: Pav (rod)
српски / srpski: Паун
srpskohrvatski / српскохрватски: Paunovi
українська: Павич
Tiếng Việt: Chi Công
Winaray: Pavo
粵語: 孔雀屬