Парламент

  Држави со дводомен парламент
  Држави со парламент од еден дом
  Држави без парламент

Парламент е политичко тело кое има законодавна и уставотворна власт во современиот политички систем.

Зборот „парламент“ води потекло од латинскиот израз parlare, што значи да се зборува. Според својот назив парламентот претставува место каде што се одвива дискусија, се расправа, се зборува. Парламентот како институција настанува во феудализмот како резултат на барањето на феудалците да го ограничат правото на монархот своеволно да им наметнува даноци. Почнувајќи како тело во кое било претставено благородништвото, со текот на времето парламентот ја добива функцијата која ја има денеска во земјите во светот, функцијата на претставничко тело на граѓаните. Најстариот парламент е Исландскиот Алтинг основан во 930 година.

Кај словенските народи, почетоците на парламентарниот живот имаат корени во минатото, кога на народните собири претставниците од народот (обично „поугледни“ луѓе или управители на области), на повик од владетелот, расправале за најважните државни прашања.

Парламентот историски се развил во Англија, а првобитната намена му била во доменот на одредување на висината на данокот, за подоцна опсегот на одлучувања да се прошири и на судот и, најпосле, на законодавството.

Парламентот може да биде составен од еден Дом (што се нарекува монокамерализам), дводомен (или бикамерализам) или од повеќе домови[1] (ретко), а во денешниот политички живот, во унитарните држави, долниот дом обично е појак, додека во федералните земји тие се еднакви (гориот дом обично е дом на федералните единици).

Пратенички апарат за говорење и гласање во македонскиот парламент
Other Languages
адыгабзэ: Хасэ
Afrikaans: Parlement
Alemannisch: Parlament
አማርኛ: ፓርላማ
العربية: برلمان
asturianu: Parllamentu
azərbaycanca: Parlament
Bân-lâm-gú: Gī-hoē
беларуская: Парламент
беларуская (тарашкевіца)‎: Парлямэнт
български: Парламент
bosanski: Parlament
brezhoneg: Parlamant
català: Parlament
Cebuano: Parlamento
čeština: Parlament
Cymraeg: Senedd
dansk: Parlament
Deutsch: Parlament
eesti: Parlament
Ελληνικά: Κοινοβούλιο
English: Parliament
español: Parlamento
Esperanto: Parlamento
euskara: Parlamentu
فارسی: مجلس
føroyskt: Ting
français: Parlement
Frysk: Parlemint
Gaeilge: Parlaimint
Gàidhlig: Pàrlamaid
galego: Parlamento
贛語: 議會
한국어: 의회
հայերեն: Խորհրդարան
hrvatski: Parlament
Ilokano: Parlamento
Bahasa Indonesia: Parlemen
interlingua: Parlamento
Interlingue: Parlament
isiXhosa: Ipalamente
italiano: Parlamento
עברית: פרלמנט
ಕನ್ನಡ: ಸಂಸತ್ತು
къарачай-малкъар: Парламент
ქართული: პარლამენტი
қазақша: Парламент
Kiswahili: Bunge
kurdî: Parleman
Кыргызча: Парламент
ລາວ: ສະພາ
Latina: Parlamentum
latviešu: Parlaments
Lëtzebuergesch: Parlament
lietuvių: Parlamentas
Limburgs: Parlemint
lingála: Palemá
lumbaart: Parlament
magyar: Parlament
Māori: Pāremata
मराठी: संसद
მარგალური: პარლამენტი
مصرى: برلمان
Bahasa Melayu: Parlimen
မြန်မာဘာသာ: လွှတ်တော်
Nederlands: Parlement
नेपाली: संसद
日本語: 議会
norsk: Parlament
norsk nynorsk: Parlament
Nouormand: Parlément
occitan: Parlament
oʻzbekcha/ўзбекча: Parlament
Plattdüütsch: Parlament
polski: Parlament
português: Parlamento
română: Parlament
русиньскый: Парламент
русский: Парламент
Scots: Pairlament
Simple English: Parliament
slovenčina: Parlament
slovenščina: Parlament
Soomaaliga: Baarlamaan
کوردی: پەرلەمان
српски / srpski: Скупштина
srpskohrvatski / српскохрватски: Parlament
svenska: Parlament
Tagalog: Parlamento
тоҷикӣ: Парламент
Türkçe: Parlamento
українська: Парламент
Tiếng Việt: Nghị viện
walon: Pårlumint
Winaray: Parlamento
吴语: 议会
ייִדיש: פארלאמענט
粵語: 議會
Zazaki: Parlamento
中文: 议会