Паразитологија
English: Parasitology

Свинската тенија е паразит кај човекот

Паразитологија — наука за паразитите, нивните домаќини и врската помеѓу нив. Паразити може да бидат најразлични црви и праживотни кои може да се јават кај растенијата, животните и човекот. Човекот е домаќин за околу 300 видови на паразитски црви и околу 70 видови на праживотни.

  • Поврзано

ПоврзаноOther Languages
azərbaycanca: Parazitologiya
Bân-lâm-gú: Kià-seng-thâng-ha̍k
башҡортса: Паразитология
беларуская: Паразіталогія
български: Паразитология
català: Parasitologia
Чӑвашла: Паразитологи
čeština: Parazitologie
Deutsch: Parasitologie
Ελληνικά: Παρασιτολογία
English: Parasitology
español: Parasitología
Esperanto: Parazitologio
euskara: Parasitologia
français: Parasitologie
한국어: 기생충학
Bahasa Indonesia: Parasitologi
italiano: Parassitologia
Кыргызча: Паразитология
lietuvių: Parazitologija
Bahasa Melayu: Parasitologi
Nederlands: Parasitologie
日本語: 寄生虫学
norsk nynorsk: Parasittologi
occitan: Parasitologia
oʻzbekcha/ўзбекча: Parazitologiya
português: Parasitologia
română: Parazitologie
slovenčina: Parazitológia
српски / srpski: Паразитологија
srpskohrvatski / српскохрватски: Parazitologija
svenska: Parasitologi
татарча/tatarça: Паразитология
Türkçe: Parazitoloji
українська: Паразитологія
اردو: طفیلیات
Tiếng Việt: Ký sinh trùng học
中文: 寄生虫学