Папка (информатика)

Дрво на директориуми (анг. directory tree) е начин на хиерархиско прикажување на структурата на содржината од дискот. Основниот директориум (анг. root directory) се појавува на почетокот на екранот, а потоа од него во форма на стебло и гранки се прикажани директориумите и поддиректориумите. Дрво на директориуми претставува организациска целост од имиња на фајлови, нивната големина, датумот и времето на последното запишување, сместени на еден диск.


Other Languages
azərbaycanca: Qovluq
català: Directori
español: Directorio
Esperanto: Dosierujo
euskara: Direktorio
한국어: 디렉토리
हिन्दी: फोल्डर
Bahasa Indonesia: Direktori
interlingua: Directorio
italiano: Directory
kurdî: Peldank
lumbaart: Directory
Bahasa Melayu: Direktori
Nederlands: Directory
олык марий: Папке
shqip: Kartoteka
Simple English: Folder (computing)
српски / srpski: Директоријум
srpskohrvatski / српскохрватски: Direktorij