Папа Бенедикт XVI

Бенедикт XVI
BentoXVI-30-10052007.jpg
Родено имеЈозеф Алојз Рацингер
Папа од19 април 2005
Папа до28 февруари 2013
ПретходникЈован Павле II
НаследникФранциск
Роден16 април 1927
Знаме на Германија
Марктл, Баварија, Германија
Други папи по име Бенедикт

Бенедикт XVI (латински: Benedictus PP. XVI; роден на 16 април 1927 година) е поранешен папа на Римокатоличката црква.

Јозеф Рацингер

Јозеф Рацингер е роден на 18 април 1927 година во германската покраина Баварија. Свештеник станал во 1951 година, а во 1977 година е именуван за архиепископ (надбискуп) на Минхен.

Во 1981 година е поставен за раководител на влијателната Конгрегација за верска доктрина, која реформските кругови во Католичката црква ја оценуваат како наследник на Светата инквизиција.

Рацингер, кого го нарекуваа „панцер кардинал“ и „божји ротвајлер“ бил противник на идеите за жени-свештеници, на хомосексуалноста, на употребата на контрaцепција и на комунизмот. Тој бил еден од противниците на зачленувањето на муслиманската Турција во ЕУ.

Контарверзниот дел од неговата биографија го опфаќа период на Втората светска војна, кога Рацингер бил член на Хитлеровата младина, подмладок на Национал-социјалистичката германска работничка партија и припадник на единиците на противвоздушната одбрана на Вермахтот.

Рацингер, кој важи за припадник на конзервативното крило на Католичката црква, во октомври 2004 година изјавил дека Црквата треба да остане „подалеку од народните маси, бидејќи колку што им е поблизу, станува сè поповршна“.

Other Languages
Alemannisch: Benedikt XVI.
aragonés: Benedet XVI
armãneashti: Papa Benedictu XVI
arpetan: Benêt XVI
asturianu: Papa Benitu XVI
Aymar aru: Binidiktu XVI
azərbaycanca: XVI Benedikt
беларуская (тарашкевіца)‎: Бэнэдыкт XVI
Bikol Central: Papa Benedicto XVI
български: Бенедикт XVI
Boarisch: Benedikt XVI.
brezhoneg: Benead XVI
català: Benet XVI
Cebuano: Benedicto XVI
čeština: Benedikt XVI.
Chavacano de Zamboanga: Papa Benedicto XVI
Cymraeg: Pab Bened XVI
Deutsch: Benedikt XVI.
Diné bizaad: Pope Benedict XVI
dolnoserbski: Benedikt XVI.
español: Benedicto XVI
estremeñu: Beneditu XVI
føroyskt: Benadikt XVI
français: Benoît XVI
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Benedictus 16-sṳ
Հայերեն: Բենեդիկտոս XVI
hornjoserbsce: Benedikt XVI.
hrvatski: Benedikt XVI.
Bahasa Indonesia: Paus Benediktus XVI
interlingua: Papa Benedicto XVI
Interlingue: Benedict XVI
íslenska: Benedikt 16.
Kapampangan: Papa Benedict XVI
ქართული: ბენედიქტე XVI
kaszëbsczi: Benedikt XVI
Kreyòl ayisyen: Benwa XVI
latviešu: Benedikts XVI
Lëtzebuergesch: Benoît XVI. (Poopst)
lietuvių: Benediktas XVI
Limburgs: Benedictus XVI
lingála: Pápa Benwa XVI
lumbaart: Benedet XVI
Malagasy: Benoa XVI
Bahasa Melayu: Paus Benedict XVI
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Benedictus 16-sié
монгол: XVI Бенедикт
Nāhuatl: Benedictus XVI
Dorerin Naoero: Benedictus XVI
Nedersaksies: Paus Benedictus XVI
Napulitano: Papa Benedetto XVI
norsk nynorsk: Pave Benedikt XVI
Nouormand: Benedictus XVI
occitan: Beneset XVI
oʻzbekcha/ўзбекча: Benedikt XVI
ភាសាខ្មែរ: បេណេឌីកទី១៦
Picard: Bénouet XVI
Tok Pisin: Benedict XVI
Plattdüütsch: Benedikt XVI.
polski: Benedykt XVI
português: Papa Bento XVI
Ripoarisch: Benedikt XVI.
Runa Simi: Binidiktu XVI
русский: Бенедикт XVI
sicilianu: Binidittu XVI
Simple English: Pope Benedict XVI
slovenčina: Benedikt XVI.
slovenščina: Papež Benedikt XVI.
ślůnski: Benedykt XVI
српски / srpski: Папа Бенедикт XVI
srpskohrvatski / српскохрватски: Benedikt XVI
татарча/tatarça: Бенедикт XVI
Türkçe: XVI. Benedictus
українська: Бенедикт XVI
žemaitėška: Benedikts XVI
Lingua Franca Nova: Benedito 16