Панчево
English: Pančevo


Панчево
Панчево
Шаблон:Име
Знаменитостите во Панчево
COA Pancevo.png
([[Грб на Панчево
Панчево|Грб]])
Zastava Pančeva.png
([[Знаме на Панчево
Панчево|Знаме]])
Општи податоци
ИмеПанчево
Панчево
Површина148,8 км²
Население(2011)76.203
Густина512 ж/км²
Надморска височина:80 м
Часовен појасUTC+1 (CET)
(Летно време: UTC+2 (CEST)
Градоначалник:Саша Павлов
Веб-страница:www.pancevo.rs
Местоположба
Држава: Србија
покраина:Автономна Покраина Војводина
Управен округ:Јужнобанатски округ
Географски
координати
:
44° 54′ 00′′ СГШ
20° 40′ 00′′ ИГД
Панчево Панчево is located in Србија
Панчево
Панчево
Панчево
Панчево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Ознаки на градот
Автомобилска ознака:PA
Повикувачки број:013
Поштенски број:26000


Панчево (срп. Панчево/Pančevo, унг. Pancsova, тур. Pançova, гер. Pantschowa, ром. Panciova, слов. Pánčevo) е град кој се наоѓа во Србија на 15 километри североисточно од Белград. Во 2002, градот имал вкупно население 77,087, а општина Панчево имала 127,162 жители. Градот е административен центар на Јужнобанатскиот округ во Војводина, Србија. Исто така, Панчево е најголемото пристаниште на реката Тамиш (Tamiš, Timiş), која протекува во близина на градот.

Македонците претставуваат значитечен број во овој регион. Во градот живеат 2%, а во општината 4,14% Македонци.

Other Languages
беларуская: Панчава
беларуская (тарашкевіца)‎: Панчава
български: Панчево (град)
bosanski: Pančevo
Cebuano: Pančevo
čeština: Pančevo
dansk: Pančevo
Deutsch: Pančevo
eesti: Pančevo
Ελληνικά: Πάντσεβο
English: Pančevo
español: Pančevo
Esperanto: Panĉevo
فارسی: پانچفو
français: Pančevo
한국어: 판체보
հայերեն: Պանչևո
hrvatski: Pančevo
Bahasa Indonesia: Pančevo
italiano: Pančevo
עברית: פנצ'בו
Jawa: Pančevo
ქართული: პანჩევო
latviešu: Pančeva
lietuvių: Pančevas
magyar: Pancsova
монгол: Панчево
Nāhuatl: Pančevo
Nederlands: Pančevo
norsk: Pančevo
norsk nynorsk: Pančevo
پنجابی: پانچیوو
polski: Pančevo
português: Pančevo
română: Panciova
русский: Панчево
Scots: Pančevo
slovenščina: Pančevo
کوردی: پانچێڤۆ
српски / srpski: Панчево
srpskohrvatski / српскохрватски: Pančevo
suomi: Pančevo
svenska: Pančevo
татарча/tatarça: Панчево
Türkçe: Pančevo
українська: Панчево
اردو: پانچیوو
Tiếng Việt: Pančevo
Winaray: Pančevo
中文: 潘切沃