Палмирски Атол

Неофицијалното знаме на Палмира

Палмира е ненаселен атол со површина од 12 km² (4,6 квадратни милји) во Северниот Пацифик сместен на 5°52′ СГШ 162°6′ ЗГД. Палмира е едан од Северните Линиски Острови (југоисточно од Гребенот Кингман и северно од Кирибатските Линиски Острови), сместен скоро точно на југот од Хавајските Острови, отприлика на пола пат помеѓу Хаваи и Американска Самоа. Има брег од 14,5 km и пристаниште наречено Вест Лагун.

  • Географија

Географија

Палмира
Карта на Линиските Острови.

Се состои од гребени, две плитки лагуни и околу 50 песочнии карпести островчиња покриени со вегетација — воглавно со стебла на кокос, скаевола и со високи Писонија дрва. Поголемиот број на острови се споени. Исклучoци се Сенд Ајланд на запад и Барен Ајланд на исток. Најголем остров е Купер Ајланд на север, а после него Каула Ајланд на југ. Просечни годишни врнежи изнесуваат 175 инчи.Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров
Other Languages
Afrikaans: Palmyra-atol
azərbaycanca: Palmira rifi
Bân-lâm-gú: Palmyra Khoân-chiau
беларуская: Пальміра (атол)
беларуская (тарашкевіца)‎: Пальміра
български: Палмира (остров)
Boarisch: Palmyra (Atoll)
bosanski: Atol Palmyra
català: Atol Palmyra
čeština: Palmyra (atol)
Ελληνικά: Ατόλη Παλμύρα
English: Palmyra Atoll
español: Atolón Palmyra
Esperanto: Palmiro
føroyskt: Palmyra Atoll
français: Atoll Palmyra
galego: Atol Palmyra
한국어: 팔미라 환초
hrvatski: Palmyra (atol)
Bahasa Indonesia: Atol Palmyra
íslenska: Palmyraeyja
Basa Jawa: Atol Palmyra
kernowek: Enesik Palmyra
latviešu: Palmiras atols
lietuvių: Palmyros atolas
Limburgs: Palmyra-atol
მარგალური: პალმირაშ ატოლი
Bahasa Melayu: Atol Palmyra
Nederlands: Palmyra (atol)
norsk nynorsk: Palmyra-atollen
português: Atol Palmyra
română: Atolul Palmyra
Simple English: Palmyra Atoll
slovenčina: Atol Palmyra
српски / srpski: Палмира (атол)
srpskohrvatski / српскохрватски: Atol Palmyra
Basa Sunda: Atol Palmyra
Türkçe: Palmyra Atolü
українська: Пальміра (атол)