Пазар

Пазар во Сингапур

Пазар е место каде што се сретнуваат понудата и побарувачката. Пазарите меѓусебе се разликуваат според:-Бројот на учесници (купувачи и продавачи).-Моќта да влијаат на висината на цената на производот.Врз основа на ова разликуваме четири видови на пазарни структури:

- совршена конкуренција- монопол- олигопол- монополистичка конкуренција

Покрај овие два критериуми за поделба на пазарите постојат и други критериуми-Природата на производот (дали станува збор за производи од ист квалитет - хомогени производи, или пак станува збор за производи со различен квалитет.-бариери за влез (дали постојат посебни ограничувања за фирмите што сакаат да навлезат во индустријата)

Пазарот претставува облик на размена на производите и услугите со посредство на пари.Пазарот декуваќи во рамките на развиеното стоково производство,добива карактер на институција со помош на која се воспоставуваат односите на размена,т.с односи меѓу понудата и побарувачката,меѓу понудувачите и побарувачите на соодветни стоки,како карактер на институција во рамките на која влијанието на вредноста се манифестира преку дејствување на законот на понудата и побарувачката.За целосно разбирање на пазарот од аспект на маркетингот,треба да се имаат предвид сл.негови компоненти:- да претставува одреден простор;- на тој простор да има:продавачи,купувачи и пазарни институции;- да постои предмет на размена;- цените да се формираат врз база на понуда и побарувачка;- продавачите да се спремни да ја понудат својата стока по одредена цена,а купувачите својот доход да го разменат за одредена стока;- пазарот да биде правно регулиран и- пазарната цена да виде основа за алокација на ресурсите.


Other Languages
Afrikaans: Mark (ekonomie)
አማርኛ: ገበያ
العربية: سوق (اقتصاد)
asturianu: Mercáu
Aymar aru: Rikuwa
বাংলা: বাজার
Bân-lâm-gú: Chhī-tiûⁿ
беларуская: Рынак
беларуская (тарашкевіца)‎: Рынак
bosanski: Tržište
català: Mercat
Чӑвашла: Пасар
čeština: Trh (ekonomie)
Cymraeg: Marchnad
dansk: Marked
Deutsch: Markt
eesti: Turg
Ελληνικά: Αγορά (εμπόριο)
español: Mercado
Esperanto: Merkato
euskara: Merkatu
français: Marché
Gaeilge: Margadh
galego: Mercado
հայերեն: Շուկա
हिन्दी: बाज़ार
hrvatski: Tržište
Ido: Merkato
Ilokano: Pagtagilakuan
Bahasa Indonesia: Pasar
íslenska: Markaður
italiano: Mercato
ქართული: ბაზარი
қазақша: Нарық
Kongo: Zandu
latviešu: Tirgus
Lëtzebuergesch: Maart
lietuvių: Rinka
lingála: Wɛnzɛ
lumbaart: Mercaa
മലയാളം: വിപണി
मराठी: बाजार
Bahasa Melayu: Pasaran
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Chê-diòng
Nederlands: Markt (economie)
नेपाली: बजार
नेपाल भाषा: बजार
日本語: 市場
norsk: Marked
norsk nynorsk: Marknad
Nouormand: Marchi
occitan: Mercat
oʻzbekcha/ўзбекча: Bozor
Patois: Maakit
Tok Pisin: Maket
português: Mercado
română: Piață
Runa Simi: Qhatu
русский: Рынок
Scots: Mercat
shqip: Tregu
Simple English: Market
slovenčina: Trh
slovenščina: Trg (ekonomija)
српски / srpski: Тржиште
srpskohrvatski / српскохрватски: Tržište
Basa Sunda: Pasar
Tagalog: Pamilihan
Türkçe: Pazar (ekonomi)
українська: Ринок
اردو: منڈی
Tiếng Việt: Thị trường
文言: 市場
Winaray: Merkado
ייִדיש: מארק
粵語: 市場
中文: 市场