Офсајд

Во офсајд се наоѓа плавиот играч во левиот дел од сликата, лево од вертикалната испрекината црта, со оглед дека е поблиску до гол-линијата од топката и од претпоследниот играч на противникот. Меѓутоа, тоа не значи дека екипата моментално мора да биде санкционирана со досудување недозволена позиција.

Офсајд или недозволена позиција - правило во фудбалот кое одредува дека играчот на екипата во напад, во моментот кога му се упатува топката од негов соиграч, мора да биде во линија или зад најмалку двајца противнички играчи (од кои еден најчесто е противничкиот голман).[1]

Other Languages
العربية: تسلل
azərbaycanca: Ofsayd
беларуская (тарашкевіца)‎: Становішча «Па-за гульнёй» (футбол)
български: Засада
català: Fora de joc
dansk: Offside
español: Fuera de juego
فارسی: آفساید
한국어: 오프사이드
Bahasa Indonesia: Offside
עברית: נבדל
lietuvių: Nuošalė
română: Ofsaid (fotbal)
Simple English: Offside rule
slovenčina: Ofsajd
slovenščina: Prepovedani položaj
српски / srpski: Офсајд
тоҷикӣ: Офсойд
Türkçe: Ofsayt