Отсечка
English: Line segment

Отсечка e дел од права

Во геометрија, отсечка се опишува како дел од права помеѓу две посебни точки на правата. Отсечка секогаш ги содржува сите точки помеѓу крајните точки, а може, но не мора да ги содржи едната или двете крајни точки.[1]

  • Во Евклидовата геометрија, за посебни (дистинктни) точки А и В, постои една единствена отсечка со крајни точки А и B и истата се означува со  .
  • Отсечка е еднодимензионален објект, т.е. има 0 ширина и 0 висина.
  • Отсечка има краеви така да има одредена должина која е растојанието помеѓу крајните точки.


Other Languages
العربية: قطعة مستقيمة
azərbaycanca: Parça
беларуская: Адрэзак
български: Отсечка
bosanski: Duž
català: Segment
čeština: Úsečka
corsu: Sigmentu
eesti: Lõik
English: Line segment
español: Segmento
Esperanto: Rektosegmento
euskara: Zuzenki
فارسی: پاره‌خط
Frysk: Linestik
galego: Segmento
客家語/Hak-kâ-ngî: Sien-thon
한국어: 선분
հայերեն: Հատված
hrvatski: Dužina
Bahasa Indonesia: Ruas garis
interlingua: Segmento
íslenska: Línustrik
italiano: Segmento
ქართული: მონაკვეთი
Kreyòl ayisyen: Segman
Кыргызча: Кесинди
لۊری شومالی: پاره‌ خط
latviešu: Nogrieznis
lietuvių: Atkarpa
lumbaart: Segmènt
Bahasa Melayu: Ruas garisan
Nederlands: Lijnstuk
日本語: 線分
олык марий: Пӱчкыш
Piemontèis: Segment
polski: Odcinek
português: Segmento de reta
Runa Simi: Siwk patma
русский: Отрезок
shqip: Segmenti
sicilianu: Segmentu
Simple English: Line segment
slovenščina: Daljica
کوردی: پارچەھێڵ
српски / srpski: Дуж
srpskohrvatski / српскохрватски: Duž
svenska: Sträcka
татарча/tatarça: Кисемтә
українська: Відрізок
Tiếng Việt: Đoạn thẳng
吴语: 线段
粵語: 綫段
中文: 线段