Отоманска династија

Отоманска династија
Coat of Arms of Ottoman Empire
ЗемјаОтоманска империја
Прпадносттуркиски народи, Османлии
Основана1299
ОсновачОсман I
Тековен владетелБајазит Осман
Последен владетелМехмед VI (султан)
Абдул Меџит II (калиф)
ТитулиСултан
Калиф
Распад1922
Крај на владеењето19 ноември, 1922; Укинување на империјата и калифатот, и основање на Република Турција

Отоманската династија (турски: Osmanlı Hânedanı) е кралска династија која владеела со Отоманската империја од 1299 до 1922 година. Првиот нејзин владетел бил Осман I, од каде доаѓа и самото име на династијата. Основач на династијата бил Орхан I, кој се прогласил за султан. Пред ова, племето или фамилијата била позната како Согути. Осман никогаш не се нарекувал султан, туку тој ја имал титулата бег.

Султанот ја имал апсолутната власт во империјата, кој бил на функцијата регент, шеф на државата и владата, и покрај тоа што Големиот везир имал голема улога во управувањето.

Other Languages
Afrikaans: Huis van Osman
azərbaycanca: Osmanlı sülaləsi
беларуская: Дынастыя Асманаў
български: Османски султан
čeština: Osmané
eesti: Osmanid
Esperanto: Otomana dinastio
Frysk: Osmanen
한국어: 오스만 왕조
հայերեն: Օսմաններ
Bahasa Indonesia: Wangsa Utsmaniyah
ქართული: ოსმანები
Latina: Ottomanidae
Bahasa Melayu: Dinasti Uthmaniyah
日本語: オスマン家
norsk nynorsk: Det osmanske dynastiet
polski: Osmanowie
português: Dinastia otomana
русский: Османы
shqip: Osmanët
Simple English: Ottoman Dynasty
slovenčina: Osmanská dynastia
srpskohrvatski / српскохрватски: Osmanska dinastija
українська: Османи