Остроготи

Мозаик на кој е претставена палатата на Теодорих Велики кој се наоѓа во базиликата Сан Аполинаре Нуово.

Остроготите уште познати и како Источни Готи биле племенска групација која околу 3-от век се оделила од основната маса на готските племиња. Во тој ран период тие ги населувале териториите источно од реката Днестар, северното крајбрежје на Црното и Азовското Море.[1]

Остроготски племенски сојуз

Кон средината на IV век во црноморските степи бил формиран еден крупен племенски сојуз на чело со Остроготите, предводени од кралот (Х)Ерманарик. Покрај Готите, во сојузот влегле и некои сарматски и словенски племиња. Источно од готскиот сојуз, во степите на Долна Волга и Северен Кавказ веќе бил формиран племенскиот сојуз на Хуните, кои во средината на столетието ги поразиле Аланите и станале непосредни соседи на Остроготите. Неизбежниот судир помеѓу двата сојуза се случил во 375 година.[2] Во решавачката битка, лесната хунска коњаница имала очигледна предност над готската пешадија и им нанела на Готите тежок пораз. Кралот Ерманарих, неможејќи да го поднесе поразот, се самоубил, сојузот се распаднал, а поголемиот дел од Остроготите продолжиле заедно со Хуните да се движат кон запад и да ги остваруваат нивните интереси.

Other Languages
العربية: قوط شرقيون
aragonés: Ostrogodos
asturianu: Ostrogodos
azərbaycanca: Ostroqotlar
беларуская: Остготы
български: Остготи
brezhoneg: Ostrogoted
català: Ostrogots
Чӑвашла: Остготсем
čeština: Ostrogóti
Cymraeg: Ostrogothiaid
eesti: Idagoodid
Ελληνικά: Οστρογότθοι
English: Ostrogoths
Esperanto: Ostrogotoj
euskara: Ostrogodo
français: Ostrogoths
galego: Ostrogodos
한국어: 동고트인
Հայերեն: Օստգոթեր
hrvatski: Istočni Goti
Bahasa Indonesia: Ostrogoth
italiano: Ostrogoti
ქართული: ოსტგუთები
Latina: Ostrogothi
latviešu: Ostgoti
lietuvių: Ostgotai
lumbaart: Ostrogoti
Bahasa Melayu: Ostrogoth
Mirandés: Ostrogodos
Nederlands: Ostrogoten
日本語: 東ゴート族
norsk: Østgotere
norsk nynorsk: Austgotarar
occitan: Ostrogòt
oʻzbekcha/ўзбекча: Ostgotlar
Plattdüütsch: Ostgoten
polski: Ostrogoci
português: Ostrogodos
română: Ostrogoți
русский: Остготы
Scots: Ostrogoths
sicilianu: Ostrogoti
Simple English: Ostrogoths
slovenčina: Ostrogóti
српски / srpski: Остроготи
srpskohrvatski / српскохрватски: Ostrogoti
svenska: Ostrogoter
татарча/tatarça: Остготлар
Türkçe: Ostrogotlar
українська: Остготи
Tiếng Việt: Người Ostrogoth
吴语: 东哥特人
粵語: 東哥德人
中文: 東哥德人