Ортигвеира

Ортигвеира
Амблем на Ортигвеира
Амблем
Локација на Ортигвеира во Галиција
Локација на Ортигвеира во Галиција
Население (2005)
 • Вкупно7.697 (INE)
Мреж. местоhttp://www.concellodeortigueira.com

Ортигвеира е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 32.85 km², и население од 7,697 жители (2004).Other Languages
العربية: أورتيغويرا
تۆرکجه: اورتیقویرا
Bân-lâm-gú: Ortigueira
brezhoneg: Ortigueira
català: Ortigueira
English: Ortigueira
español: Ortigueira
euskara: Ortigueira
français: Ortigueira
galego: Ortigueira
italiano: Ortigueira
lumbaart: Ortigueira
magyar: Ortigueira
Bahasa Melayu: Ortigueira
occitan: Ortigueira
oʻzbekcha/ўзбекча: Ortigueira
polski: Ortigueira
Türkçe: Ortigueira
українська: Ортігейра
Tiếng Việt: Ortigueira
Winaray: Ortigueira