Орев

Орев
Juglans-regia.JPG
Обичен орев (Juglans regia)
Научна класификација
Царство:Растенија
Нерангирано:Скриеносеменици
Нерангирано:Евдикоти
Нерангирано:Розиди
Ред:Буковидни
Семејство:Ореви
Род:Орев
L.
Видови

во текстот.

Орев (науч. Juglans) — род на дрва од фамилијата ореви (Juglandaceae) чиј плод се користи во секојдневната исхрана. Ова се листопадни дрва со висина од 10 до 40 м и листови долги по 2–9 см, со по 5–25 ливчиња на секоја дршка. Плодот има јатка која ја дели внатрешноста на два дела.

Родот опфаќа 21 вид, распространет од умереноконтиненталните стариот свет од Балканот на запад до Јапонија на исток. Во Америка, видовите се застапени од југоисточна Канада до Калифорнија и на југ до Аргентина.

Во Македонија оревот традиционално се употребува во копаничарството, за покуќнина и иконстаси и за изработката на народни инструменти како шупелка, зурла и тн. Содржината на оревот наоѓа најразлична примена во народната кујна. Јатката се става да одлежи во ракија, со која таа добива боја и вкус. Од неа се добива и материјал за боење.

На празникот Духовден, гробовите се прекривале со оревови листови

Орев во месестата плодна обвивка
Кора на црн орев (J. nigra)
Other Languages
العربية: جوز (جنس)
azərbaycanca: Qoz
беларуская: Арэх
беларуская (тарашкевіца)‎: Арэх
български: Орех
བོད་ཡིག: སྟར་ཤིང་།
bosanski: Orah
català: Noguer
Cebuano: Juglans
čeština: Ořešák
Deutsch: Walnüsse
ދިވެހިބަސް: ސިކުނޑި ބަދަން
dolnoserbski: Wórješyna
eesti: Pähklipuu
Ελληνικά: Καρυδιά (φυτό)
English: Juglans
español: Juglans
Esperanto: Juglando (genro)
euskara: Intxaurrondo
فارسی: درخت گردو
français: Noyer
galego: Nogueira
한국어: 호두나무속
հայերեն: Ընկուզենի
hornjoserbsce: Włóska worješina
hrvatski: Orah
Bahasa Indonesia: Juglans
italiano: Juglans
қазақша: Жаңғақ
kurdî: Gûz
Кыргызча: Жаңгактар
лакку: Гьивхь
Latina: Juglans
latviešu: Riekstkoki
lietuvių: Riešutmedis
magyar: Dió
മലയാളം: അക്രോട്ട്
مازِرونی: اقوز
Bahasa Melayu: Walnut
Nederlands: Juglans
日本語: クルミ
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਖਰੋਟ (ਰੁੱਖ)
português: Juglans
Runa Simi: Tuqti
русский: Орех (род)
shqip: Arra
Simple English: Walnut
slovenčina: Orech (rod)
کوردی: گوێز
српски / srpski: Орах
srpskohrvatski / српскохрватски: Orah
தமிழ்: அக்ரூட்
Türkçe: Ceviz
українська: Горіх (рід)
Tiếng Việt: Chi Óc chó
Winaray: Juglans
吴语: 蒲桃
粵語: 合桃
Zazaki: Goz
中文: 胡桃