Олег Блохин
English: Oleg Blokhin

Олег Блохин
Pressekonferenz nach dem Fußballländerspiel Österreich-Ukraine (01.06.2012) Oleh Blochin1.jpg
Лични податоци
Полно имеОлег Владимирович Блохин
Роден на5 ноември 1952
Роден воКиев, Украински ССР, Советски Сојуз,
Висина1,80 м
Позицијанапаѓач
Младинска кариера
1962–1969Украина Динамо Киев
Кариера*
ГодиниКлубНаст.(Гол.)
1969–1988Украина Динамо Киев432(211)
1988–1989Австрија Ворвац Стир41(9)
1989–1990Кипар Арис Лимасол22(5)
Вкупно495(225)
Репрезентација
1972–1988СССР112(42)
Раководител на екипите
1990–1993Грција Олимпијакос
1993–1994Грција ПАОК
1994–1997Грција Јоникос
1997–1998Грција ПАОК
1998–1999Грција АЕК Атина
1999–2002Грција Јоникос
2003–2007Украина Украина
2007–2008Русија Москва
2009–2010Украина Черноморец Одеса (спортски директор)
2011–2012Украина Украина
2012–Украина Динамо Киев
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Олег Блохин (украински: Олег Володимирович Блохін; р. 5 ноември 1952 во Киев) — поранешен советски фудбалер кој моментално работи како фудбалски тренер во Украина. Тој долги години бил селектор на фудбалската репрезентација на Украина,[1] а денес работи како екипен менаџер на Динамо Киев.[2] За време на својата играчка кариера, тој играл на позицијата најистурен напаѓач во Динамо Киев и во фудбалската репрезентација на СССР. Во 1975 год. го добил признанието „Најдобар европски фудбалер“, со што станал првиот Украинец носител на такво признание.

Блохин во два наврати бил избран за пратеник во Врховната рада на Украина, и тоа на парламентарните избори во 1998 и 2002. Негова сопруга била украинската гимнастичарка и светски шампион Ирина Дерогина, со која се развел во раните 1990-ти. Со неа ја има ќерката Олевна Блохина, која ја компонирала химната на Европско првенство во фудбал 2012.

Other Languages
العربية: أوليغ بلوخين
Aymar aru: Oleg Blokhin
تۆرکجه: اولق بلوخین
беларуская (тарашкевіца)‎: Алег Блахін
български: Олег Блохин
català: Oleh Blokhín
čeština: Oleg Blochin
Deutsch: Oleh Blochin
Ελληνικά: Όλεγκ Μπλαχίν
English: Oleg Blokhin
español: Oleg Blojín
euskara: Oleg Blokhin
français: Oleg Blokhine
Gaeilge: Oleh Blokhin
galego: Oleg Blokhin
հայերեն: Օլեգ Բլոխին
hrvatski: Oleg Blohin
Bahasa Indonesia: Oleh Blokhin
italiano: Oleh Blochin
ქართული: ოლეგ ბლოხინი
latviešu: Olehs Blohins
lietuvių: Olehas Blochinas
Malagasy: Oleg Blokhine
Nederlands: Oleh Blochin
norsk nynorsk: Oleh Blokhin
português: Oleg Blokhin
română: Oleg Blohin
Runa Simi: Oleg Blokhin
Simple English: Oleg Blokhin
slovenščina: Oleh Blohin
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Олєгъ Блохинъ
српски / srpski: Олег Блохин
svenska: Oleh Blochin
Türkçe: Oleh Blohin
Tiếng Việt: Oleg Blokhin