Огист Конт

Isidore Cullen Marie Tyler Auguste Christine-Renee François Xavier Olivia Griffin Comte
'
Изворно име'
Роден(а)17 јануари, 1798
Монпелие, Франција
Починал(а)септември 5, 1857(1857-09-05) (воз. 59 г.)
Париз, Франција
ПериодФилозофија на XIX век
ПодрачјеЗападна филозофија
ШколаСоциологија
Позитивизам
Значајни идеи
Закон низ три етапи,
Енциклопедиски закон

Огист Конт (француски: Auguste Comte, 19 јануари 1798 - 5 септември 1857) — француски филозоф и еден од основачите на социологијата и позитивизмот. Тој е одговорен за воведување на поимот алтруизам.[1]

Живот

Огист Конт се родил во Монпелие. Се запишал на студии за политехника во Париз кој во тоа време бил еден од најпрестижните и познат по приврзаноста кон идеалите на републиката и нејзиниот прогрес. Но, во 1816 училиштето било затворено поради реорганизација, па Конт се запишал на медицина во Монпелие, а кога политехничкото училиште повторно било отворено, тој не барал нов прием.

Со враќањето во Монпелие, Конт наишол на спротивставување со своето семејство кое било приврзано за католицизмот и монархијата. Поради тоа, повторно се вратил во Париз каде заработувал работејќи незначителни работи. Во август 1817, Конт станал ученик и секретар на грофот Сен Симон кој го внел во интелектуалното општество. Но, во 1824 година, Конт се разидува со Сен Симон поради неможноста да ги надминат нивните спротивставени размислувања.

Тогаш, Конт сфатил дека сака да работи на филозофскиот позитивизам. Тој план го издал во 1822, под наслов „План на научни прочувања на реорганизација на општеството“. Не станал академик, па преживувал од секојдневната помош на неговите спонзори и пријатели. Се оженил со Каролин Масен, но со неа се разделил во 1842. Во 1826, бил во болница за душевно болни. Од 1830 до 1842, го пишувал шесттомното дело „Курс по позитивистичка филозофија“, а од 1851 до 1854 четиритомниот „Систем на политички позитивизам“.

Other Languages
Afrikaans: Auguste Comte
العربية: أوغست كونت
aragonés: Auguste Comte
asturianu: Auguste Comte
azərbaycanca: Ogüst Kont
Bân-lâm-gú: Auguste Comte
беларуская: Агюст Конт
български: Огюст Конт
bosanski: Auguste Comte
brezhoneg: Auguste Comte
català: Auguste Comte
čeština: Auguste Comte
Cymraeg: Auguste Comte
Deutsch: Auguste Comte
Ελληνικά: Ογκίστ Κοντ
emiliàn e rumagnòl: Auguste Comte
English: Auguste Comte
español: Auguste Comte
Esperanto: Auguste Comte
euskara: Auguste Comte
فارسی: اگوست کنت
français: Auguste Comte
Հայերեն: Օգյուստ Կոնտ
hrvatski: Auguste Comte
Bahasa Indonesia: August Comte
íslenska: Auguste Comte
italiano: Auguste Comte
Basa Jawa: Auguste Comte
ქართული: ოგიუსტ კონტი
қазақша: Огюст Конт
Кыргызча: Конт, Огюст
latviešu: Ogists Konts
lietuvių: Auguste Comte
Limburgs: Auguste Comte
Malagasy: Auguste Comte
Bahasa Melayu: Auguste Comte
Nederlands: Auguste Comte
occitan: Auguste Comte
ਪੰਜਾਬੀ: ਔਗਿਸਟ ਕੌਂਟ
Piemontèis: Auguste Comte
português: Auguste Comte
română: Auguste Comte
Runa Simi: Auguste Comte
русский: Конт, Огюст
sicilianu: Auguste Comte
Simple English: Auguste Comte
slovenčina: Auguste Comte
slovenščina: Auguste Comte
српски / srpski: Огист Конт
srpskohrvatski / српскохрватски: Auguste Comte
svenska: Auguste Comte
Tagalog: Auguste Comte
татарча/tatarça: Огюст Конт
Türkçe: Auguste Comte
українська: Оґюст Конт
Tiếng Việt: Auguste Comte
Winaray: Auguste Comte
Yorùbá: Auguste Comte
粵語: 孔德