Овошје

Овошје е средство преку кое растение во цут шири семе. Самото присуство на семе т.е., плод покажува дека составот е најверојатно овошје но семињата не секогаш потекнуваат од овошје. Зборот „овошје“ има поинакво значење во кулинарска смисла во споредба со ботаничка. Многу дефинирани ботанички овошја се третирани како зеленчук во готвењето бидејќи тие не се слатки како на пример, тиква, краставица, домат, грашок, грав, пченка, модар патлиџан и пиперка. Во кулинарска смисла, овошја се слатки растителни производи здружени со семиња, а зеленчук е секој солен или помалку сладок растителен производ. Оревите се класифицирани како овошен плод иако се многу поцврст и помрсен производ.


Other Languages
Alemannisch: Obst
العربية: فاكهة
aragonés: Fruita
asturianu: Fruta
беларуская: Садавіна
беларуская (тарашкевіца)‎: Садавіна
Boarisch: Obst
bosanski: Voće
català: Fruita
čeština: Ovoce
Deutsch: Obst
dolnoserbski: Sad
eesti: Puuvili
Ελληνικά: Φρούτα
español: Fruta
Esperanto: Manĝebla frukto
galego: Froita
한국어: 과일
հայերեն: Միրգ
hornjoserbsce: Sad
hrvatski: Voće
isiXhosa: Isiqhamo
italiano: Frutta
Kabɩyɛ: Tɩŋ piye
Кыргызча: Жемиштер
Lëtzebuergesch: Uebst
lumbaart: Früta
მარგალური: ხილი
مصرى: فواكه
Nederlands: Fruit
日本語: 果物
нохчийн: Cтом
oʻzbekcha/ўзбекча: Meva
Plattdüütsch: Aaft
português: Fruta
Ripoarisch: Obs
Runa Simi: Wayu
русиньскый: Овоцина
русский: Фрукт
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱡᱚ
संस्कृतम्: फलम्
sicilianu: Frutta
slovenčina: Ovocie
slovenščina: Sadje
српски / srpski: Воће
srpskohrvatski / српскохрватски: Voće
Taqbaylit: Igumma
українська: Фрукт
Vahcuengh: Mak
vèneto: Fruta
Võro: Puuvili
West-Vlams: Fruut
吴语: 水果
粵語: 生果
中文: 水果