Обединета нормативна податотека

Екранска снимка на GND

Обединетата нормативна податотека (германски: Gemeinsame Normdatei, крат. GND) — меѓународна нормативна податотека во која се организирани лични имиња, предметни определници и здруженија од разни библиотечни каталози. Наменета е првенствено за документација во библиотеки и архиви. Со неа раководи Германската национална библиотека (DNB) во соработка со разни библиотечни мрежи. Правата на GND се водат под лиценцата Криејтив комонс Нула (CC0).[1]

Other Languages
беларуская: Gemeinsame Normdatei
беларуская (тарашкевіца)‎: Gemeinsame Normdatei
Ελληνικά: Gemeinsame Normdatei
հայերեն: Gemeinsame Normdatei
Bahasa Indonesia: Gemeinsame Normdatei
norsk nynorsk: Gemeinsame Normdatei
Plattdüütsch: Gemeensame Normdatei
русский: Gemeinsame Normdatei
slovenščina: Gemeinsame Normdatei
srpskohrvatski / српскохрватски: GND
українська: Gemeinsame Normdatei
Tiếng Việt: Gemeinsame Normdatei