Нут

Небесната божица Нут во форма на лак ја заштитува Земјата и сите нејзини жители.

Во египетската митологија, Нут била божица на небото[1]. Нејзиното име значи ноќ. Некои од титулите на Нут биле Покривачка на небото, Таа што заштитува, Сопственичка на сè, и Таа што држи илјада души. На почеток била божица на дневното небо, но подоцна позната е едноставно како божица на небото. За Нут се велело дека е прекриена со ѕвезди кои ги допираат главните точки на нејзиното тело. Нејзиниот шешир е хиероглифски дел од нејзиното име, налик на котел, кој исто така може да е симбол за матката. Египќаните велеле дека секоја жена е нутрит, мала божица. Нут била божица на небото и на сите небесни тела, симбол на воскреснувањето и реинкарнацијата.

Нут била Себова жена и мајка на Озирис, Сет, Изида и Нефтида. Првобитно била персонификација на небото и го претставувала женскиот принцип кој бил активен во создавањето на вселената. Според едно старо мислење, Себ и Нут постоеле во првобитната водена бездна, заедно со Шу и Тефнут; подоцна Себ станал земја, а Нут небо.

Се претпоставувало дека овие две божества (Себ и Нут) се спојувале секоја вечер и дека останале гушнати до утрото, кога Шу ги раздвојувал и ја поставувал Нут како божица на небото, а Себ како бог на земјата. Нут природно е сметана за мајка на боговите и сите живи созданија, и таа и нејзиниот маж Себ биле почитувани како давачи на храна не само на живите, туку и на мртвите. Божицата Нут била претставена како жена преку чие тело патувало сонцето, а понекогаш и како крава; на неа ñ било посветено дрвото сикомора.


Фусноти

  1. Mитологија, илустрирана енциклопедија на главните митови и религии во светот, од Ричард Кевендиш, 1998
Other Languages
Afrikaans: Noet
Alemannisch: Nut
العربية: نوت
azərbaycanca: Nut
বাংলা: নুট
беларуская: Нут (міфалогія)
български: Нут
བོད་ཡིག: ནུའུ་ཐི།
bosanski: Nut
brezhoneg: Nout
čeština: Nút
dansk: Nut
eesti: Nut
Ελληνικά: Νουτ
English: Nut (goddess)
español: Nut
Esperanto: Nut
euskara: Nut
فارسی: نوت
français: Nout
हिन्दी: नुत
hrvatski: Nut
Bahasa Indonesia: Nut
italiano: Nut (mitologia)
עברית: נות
Basa Jawa: Nut (déwi)
lietuvių: Nut
magyar: Nut
മലയാളം: നട്ട് (ദേവത)
მარგალური: ნუტი
مصرى: نوت
Bahasa Melayu: Dewi Nut
Nederlands: Noet
日本語: ヌト
norsk: Nut
occitan: Not
polski: Nut
português: Nut
română: Nut
sicilianu: Nut
Simple English: Nut (goddess)
slovenčina: Nut (bohyňa)
slovenščina: Nut
српски / srpski: Nut (egipatska mitologija)
srpskohrvatski / српскохрватски: Nut
suomi: Nut
svenska: Nut
Türkçe: Nuit
українська: Нут
اردو: نٹ (دیوی)
Tiếng Việt: Nut