Нумерологија

Корица на делото „Numerorum mysteria“ (1591) од Пјетро Бонго

Нумерологија е еден од многуте системи, верувања и традиции во мистичните или езотериски релации меѓу броевите и физичките предмети или живите суштества.

Нумерологијата и предвидувањата преку броевите биле популарни меѓу првите математичари, а посебно Питагора верувал во нумерологијата, но денес не се смета за дел од науката. Одвојувањето на нумерологијата од науката е слично како она на астрологијата од астрономијата, и на алхемијата од хемијата.

Денес, нумерологијата се поврзува со окултизмот. Терминот исто така може да се однесува на оние кои се суеверни во врска со броевите или нивните комбинации, иако не практикуваат традиционална нумерологија.

Other Languages
العربية: علم الأعداد
azərbaycanca: Numerologiya
български: Нумерология
català: Numerologia
čeština: Numerologie
dansk: Numerologi
Ελληνικά: Αριθμολογία
English: Numerology
español: Numerología
Esperanto: Numerologio
euskara: Numerologia
فارسی: عددشناسی
français: Numérologie
ગુજરાતી: અંકશાસ્ત્ર
한국어: 수비학
हिन्दी: अंक विद्या
hrvatski: Numerologija
italiano: Numerologia
қазақша: Нумерология
lietuvių: Numerologija
Bahasa Melayu: Numerologi
монгол: Тоон зурхай
Nederlands: Numerologie
日本語: 数秘術
polski: Numerologia
português: Numerologia
română: Numerologie
русский: Нумерология
slovenščina: Numerologija
српски / srpski: Нумерологија
svenska: Numerologi
Tagalog: Numerolohiya
Türkçe: Nümeroloji
українська: Нумерологія
粵語: 靈數學
中文: 數秘術