Ноќи исполнети со буги
English: Boogie Nights

Ноќи исполнети со буги (англиски: Boogie Nights) е американски филм од 1997 година, во режија на Пол Томас Андерсон, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги толкуваат: Марк Волберг, Џулиен Мур и Берт Рејнолдс.

Содржина

Џек Хорнер е режисер на филмови за возрасни. Во 1977 година, тој го забележува згодниот необразован тинејџер Еди Адамс, кој наскоро ќе го смени името во Дирк Диглер и ќе стане голема порно-ѕвезда. Но, славата и дрогата му создаваат проблеми на Еди во односите со околината.[1] [2]

Other Languages
العربية: ليال مرعبة
български: Буги нощи
català: Boogie Nights
Deutsch: Boogie Nights
emiliàn e rumagnòl: Boogie Nights - L'altra Hollywood
English: Boogie Nights
español: Boogie Nights
euskara: Boogie Nights
français: Boogie Nights
한국어: 부기 나이트
Bahasa Melayu: Boogie Nights (filem)
português: Boogie Nights
Simple English: Boogie Nights
srpskohrvatski / српскохрватски: Boogie Nights
svenska: Boogie Nights
українська: Ночі в стилі бугі