Нортленд

Нортлендски регионален совет
Northland Regional Council
Земја:Нов Зеланд
Position of Northland.png
Регионален Совет
Име:Нортлендски Регионален Совет
Претседавач:Марк Фарнсворт
Население:149,600
јуни 2006
Површина:13,789 км²
Домородни Иви:Те Рарава, Нгапухи, Нгати Фатуа
Веб-место:http://www.nrc.govt.nz
Населени места
Поголеми:Фангареи, Каитаија
Помали:Каео, Кавакава, Охаеваи, Даргавил, Расел, Паихија, Ваитанги, Мангонуи, Таипа, Донелиев Премин, Опонони, Руакака, Ваипу, Каивака, Велсфорд, Мангафаи, Руаваи, Маунгатурото, Папароа.
Составни територијални власти
Имиња:Далекусеверен округ, округ Каипара, округ Фангареи
Веб-места:http://www.fndc.govt.nz, http://www.kaipara.govt.nz, http://www.wdc.govt.nz,

Нортленд (англиски: Northland Region) е еден од 16-те новозеландски региони и е најсеверниот административен регион на Нов Зеланд. Главен град на регионот е Фангареи.

Other Languages
Afrikaans: Northland
Bân-lâm-gú: Northland Tōa-khu
Cebuano: Northland
español: Northland
Esperanto: Nordia Regiono
Gàidhlig: Northland Region
hrvatski: Northland
Bahasa Indonesia: Region Northland
italiano: Northland
Bahasa Melayu: Wilayah Northland
Nederlands: Northland
norsk: Northland
română: Northland
srpskohrvatski / српскохрватски: Northland (regija)
suomi: Northland
svenska: Northland
українська: Нортленд (регіон)
Tiếng Việt: Northland (vùng)
中文: 北地大区