Нормани
English: Normans

„Гости од прекуморјето“, Николај Рерих (1899)

Нормани (или Нордијци) — германски народ кои ја населиле Скандинавија во текот на средниот век. Зборувале старонордиски јазик, кој бил класичен јазик од северногерманската гранка јазици која се развила од прагерманскиот јазик во тек на раните векови на почетокот на претходниот милениум. Живеејќи далеку од Рим, Норманите практикувале паганска религија подолго од било кои други нивни германски сродни народи.

Развивајќи добри вештини во занаетчиството, трговијата и војувањето до кај средниот век, Норманите се прошириле на широко подрачје во тек на викиншкиот период. Овие експанзии резултирале со откривање на Исланд, Гренланд и Северна Америка, и освојување на делови од Британија, Ирска и Франција. На исток, според некои теоретичари, Нордиските Викинзи познати како Руси ја воспоставиле руската држава за контрола на трговските патишта од Балтичкото Море до Арабија, преку Волга, и до Цариград.[1][2][3] Освен тоа, Норманите напишале неколку литературни дела, како едите и сагите, кои на историчарите им даваат вредни сознанија за историјата и културата на раните германски народи.

Со христијанизацијата на Скандинавија и појавата на лигата „Ханза“, нордискиот начин на живот се променил, а модерните потомци на Норманите денес се нарекуваат Скандинавци.

Other Languages
Alemannisch: Normannen
العربية: نورمان
aragonés: Normandos
asturianu: Normandos
azərbaycanca: Normanlar
تۆرکجه: نورمنلر
Bân-lâm-gú: Norman Lâng
беларуская: Нарманы
български: Нормани
bosanski: Normani
català: Normands
čeština: Normané
Cymraeg: Normaniaid
dansk: Normannere
Deutsch: Normannen
eesti: Normannid
Ελληνικά: Νορμανδοί
English: Normans
español: Normandos
Esperanto: Normandoj
euskara: Normandiar
فارسی: نورمن‌ها
français: Normands
furlan: Normans
Gaeilge: Normannaigh
galego: Normandos
한국어: 노르만인
հայերեն: Նորմաններ
हिन्दी: नॉर्मन
hrvatski: Normani
Bahasa Indonesia: Bangsa Norman
íslenska: Normannar
italiano: Normanni
עברית: נורמנים
ქართული: ნორმანები
қазақша: Нормандар
Кыргызча: Норманндар
Latina: Normanni
latviešu: Normāņi
lietuvių: Normanai
Lingua Franca Nova: Normande
lumbaart: Normands
magyar: Normannok
മലയാളം: നോർമൻ (ജനത)
Malti: Normanni
მარგალური: ნორმანეფი
مصرى: نورمان
Bahasa Melayu: Orang Norman
Nederlands: Normandiërs
日本語: ノルマン人
norsk: Normannere
norsk nynorsk: Normannarar
Nouormand: Normaunds
oʻzbekcha/ўзбекча: Normannlar
polski: Normanowie
português: Normandos
română: Normanzi
русиньскый: Нормане
русский: Норманны
sardu: Normannos
Scots: Normans
Seeltersk: Normandier
sicilianu: Nurmanni
slovenčina: Normani (Normandia)
slovenščina: Normani
српски / srpski: Нормани
srpskohrvatski / српскохрватски: Normani
suomi: Normannit
svenska: Normander
татарча/tatarça: Норманнар
Türkçe: Normanlar
українська: Нормани
اردو: نورمین
Tiếng Việt: Người Norman
粵語: 諾曼人
中文: 諾曼人