Нормандија

Нормандија
нормандски: Normaundie
француски: Normandie
Регион во Франција
Знаме на Нормандија
Знаме
Грб на Нормандија
Грб
Normandy in France 2016.svg
Земја Франција
ПрефектураBlason Rouen 76.svg Руан
Департмани
Управа
 • ПретседателЕрве Морен (Нов центар)
Површина
 • Вкупна29.906 km2 (11,547 sq mi)
Население (2013)
 • Вкупно3.322.757
 • Густина110/km2 (290/sq mi)
ДемонимНормани[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
БДП (2015)Грешка во Lua: Грешка во изразот: Непрепознаен збор „th“ во земјата
Вкупно&1000000000000090400000090,4 млј 
По жител27,2k 
Мреж. местоwww.normandie.fr

48°53′N 0°10′E / 48°53′N 0°10′E / 48.88; 0.17

Нормандија (i/; француски: Normandie, се изговара [nɔʁmɑ̃di], нормански: Normaundie, од старофранцуски Normanz, множина на Normant, со потекло од зборот "northman" во неколку скандинавски јазици)[2] е еден од 18-те региони на Франција и приближно одговара на историското Војводство Нормандија.

Административно, Нормандија е поделена на пет департмани: Калвадос, Ер, Манш, Орн и Поморска Сена. Регионот опфаќа 29 906 km².[3] Со население од 3 328 364 жители согласно пописот од 1 јануари 2016 (RP INSEE 2013), населеноста на Нормандија изнесува 111 жители на km² формирајќи околу 5% од територијата на Франција. Климата е океанска. Средните температури се 6°C во зима и 17,5°C во лето[3].

Жителите на регионот се Нормандијци кои водат потекло од Норманите. Јазикот е нормандски.

Историскиот регион на Нормандија го подразбира денешниот регионот Нормандија, како и мали области кои сега се дел од "департманите," или областите Мајен и Сарт. Каналските Острови (кои Французите ги нарекуваат воедно Англо-нормандски острови) историски се дел од Нормандија; тие покриваат 194 км2[4] и се состојат од: Гернзи и Џерси, кои денес се под власта на Британската Круна и каде кралицата Елизабета II е Војвода на Нормандија.[5]

Името на Нормандија е изведено од населбата главно составена од дански и норвешки викинзи (Нормани) од 9 век, и потврдено со договор во 10 век помеѓу кралот Карло III од Франција и ерлот Роло од Мере, Норвешка. Век и половина по норманското освојување на Англија во 1066, Нормандија и Англија биле поврзани со нормански и франкиски владетели.

Other Languages
Afrikaans: Normandië
Alemannisch: Normandie
العربية: نورماندي
aragonés: Normandía
asturianu: Normandía
azərbaycanca: Normandiya
беларуская: Нармандыя (рэгіён)
беларуская (тарашкевіца)‎: Нармандыя (рэгіён)
български: Нормандия
dansk: Normandie
Deutsch: Normandie
English: Normandy
Esperanto: Normandio
euskara: Normandia
فارسی: نرماندی
italiano: Normandia
עברית: נורמנדי
Lëtzebuergesch: Normandie
Lingua Franca Nova: Normandia
Nederlands: Normandië (regio)
Nordfriisk: Normandie
русский: Нормандия
slovenčina: Normandia (región)
українська: Нормандія (регіон)
vèneto: Normandia
Tiếng Việt: Normandie
West-Vlams: Normandië
粵語: 諾曼第