Новинар

Новинар е лице кое професионално се бави со собирање вести (на пример, фотограф, репортер, уредник). Лице кое се бави со журнализам, новинарство.

Новинар, во светот на интернетот може да биде и лице кое води јавен дневник, на пример блог.

Од новинарот се очекува да нема компромис со вистината. Веста секогаш треба да ја објави навремено и точна. Од новинарот се очекува слободно да се изрази, да не е подложен на цензура и автоцензура. Новинарот во секојдневните обврски се соочува со притисок со факти. Слободното новинарство може да биде добро или лошо, но без слобода новинарството не може да биде ништо друго освен лошо. Професионалноста разликува добар и лош новинар. Задачата на новинарот е да ги пренесе веста и вистината, не да ги креира.[1]

Улога

Улогата на еден новинар е да истражува, пишува и известува за информации за да ги презентира во извори, да спроведува интервјуа, да се занимава со истражување и да дава извештаи. Дел од собирањето информации за работата на новинарот понекогаш се нарекува и известување, за разлика од производствениот дел од работата како што се пишување статии. Новинарите можат да го поделат своето време кога работат во редакција и да одат на настанот за да бидат сведоци или да ги интервјуираат луѓето. На новинарите може да им се додели посебен ритам или област на покривање.

Во зависност од контекстот, терминот новинар може да вклучува и различни типови уредници, редакциски писатели, колумнисти и визуелни новинари, како што се фоторепортери (новинари кои го користат медиумот за фотографија).


Other Languages
Afrikaans: Joernalis
Alemannisch: Journalist
العربية: صحفي
asturianu: Periodista
azərbaycanca: Jurnalist
বাংলা: সাংবাদিক
беларуская: Журналіст
беларуская (тарашкевіца)‎: Журналіст
български: Журналист
བོད་ཡིག: གསར་འགོད་པ།
bosanski: Novinar
català: Periodista
Чӑвашла: Журналист
čeština: Novinář
dansk: Journalist
Deutsch: Journalist
Ελληνικά: Δημοσιογράφος
English: Journalist
español: Periodista
Esperanto: Ĵurnalisto
euskara: Kazetari
français: Journaliste
furlan: Gjornalist
Gaeilge: Iriseoir
galego: Xornalista
한국어: 저널리스트
հայերեն: Լրագրող
हिन्दी: पत्रकार
hrvatski: Novinar
Bahasa Indonesia: Wartawan
italiano: Giornalista
עברית: עיתונאי
Basa Jawa: Wartawan
ಕನ್ನಡ: ಪತ್ರಕರ್ತ
ქართული: ჟურნალისტი
қазақша: Журналист
Kreyòl ayisyen: Jounalis
Кыргызча: Журналист
لۊری شومالی: روزنامه نیس
latviešu: Žurnālists
lietuvių: Žurnalistas
lumbaart: Giurnalista
Malagasy: Mpanao gazety
Bahasa Melayu: Wartawan
Nederlands: Journalist
нохчийн: Журналист
norsk: Journalist
norsk nynorsk: Journalist
occitan: Jornalista
олык марий: Журналист
ਪੰਜਾਬੀ: ਪੱਤਰਕਾਰ
پنجابی: صحافی
پښتو: خبريال
ភាសាខ្មែរ: អ្នកសារពត័មាន
polski: Dziennikarz
português: Jornalista
română: Jurnalist
русиньскый: Новинарь
русский: Журналист
Scots: Jurnalist
shqip: Gazetari
sicilianu: Jurnalista
Simple English: Journalist
سنڌي: صحافي
slovenčina: Novinár
Soomaaliga: Wariye
српски / srpski: Новинар
srpskohrvatski / српскохрватски: Novinar
suomi: Toimittaja
svenska: Journalist
Tagalog: Mamamahayag
Türkçe: Gazeteci
українська: Журналіст
اردو: صحافی
vèneto: Giornałista
Tiếng Việt: Nhà báo
ייִדיש: זשורנאליסט